FreeNAS
Wersja | FreeNAS 12.0-U6 LATEST |
Wymagania | Windows 7 64 / Windows 8 64 / Windows 10 64 |
Deweloper | Olivier Cochard |
Strona do pobrania | FreeNAS |
FreeNAS to system operacyjny, który można zainstalować na praktycznie każdej platformie sprzętowej w celu udostępniania danych w sieci. Aplikacja ta jest najprostszym sposobem na stworzenie scentralizowanego i łatwo dostępnego miejsca dla Twoich danych. Użyj FreeNAS z ZFS, aby chronić, przechowywać i tworzyć kopie zapasowe wszystkich swoich danych. ZFS jest używany wszędzie, w domu, małej firmie i przedsiębiorstwie.
ZFS to system plików open source, kontroler RAID i menedżer wolumenów gotowy do użytku w przedsiębiorstwach, charakteryzujący się niespotykaną elastycznością i bezkompromisowym zaangażowaniem w integralność danych. Eliminuje on większość, jeśli nie wszystkie, niedociągnięcia występujące w starszych systemach plików i sprzętowych urządzeniach RAID. Gdy raz przejdziesz na ZFS, już nigdy nie będziesz chciał się cofnąć.
Interfejs WWW upraszcza zadania administracyjne. Każdy aspekt systemu FreeNAS może być zarządzany z poziomu interfejsu WWW. SMB/CIFS (udziały w plikach Windows), NFS (udziały w plikach Unix) i AFP (udziały w plikach Apple), FTP, iSCSI (współdzielenie bloków) i wiele innych. Migawki całego systemu plików mogą być wykonane i zapisane w dowolnym momencie. Dostęp do plików w stanie, w jakim znajdowały się w momencie wykonania migawki. Użyj funkcji replikacji, aby wysłać migawki przez sieć do innego systemu dla prawdziwego offsite disaster recovery.
Features and Highlights
File Sharing
Współdzielenie plików jest to, co aplikacja robi najlepiej. Każdy główny system operacyjny jest obsługiwany przez SMB/CIFS (udziały plików Windows), NFS (udziały plików Unix) i AFP (udziały plików Apple), jak również FTP, iSCSI (udostępnianie bloków), WebDAV i inne metody udostępniania danych przez sieć są dostępne. iSCSI obsługuje również VMware VAAI, Microsoft ODX oraz Microsoft Windows Server 2008 i 2012 R2 Clustering.
Interfejs WWW
Jeśli Free NAS ma jeden cel, jest nim’uproszczenie złożonych zadań administracyjnych dla jak najszerszej bazy użytkowników. Każdy aspekt systemu może być zarządzany z poziomu internetowego interfejsu użytkownika. Kreator konfiguracji dodatkowo upraszcza konfigurację w czasie instalacji lub później w procesie konfiguracji. Tworzenie wolumenów, ustawianie uprawnień na poszczególnych udziałach lub wykonywanie aktualizacji oprogramowania można przeprowadzić bez pominięcia krytycznego kroku lub napotkania cichej awarii.
Ochrona danych
ZFS został zaprojektowany z myślą o integralności danych od góry do dołu. RAID-Z, programowy RAID będący częścią ZFS, oferuje ochronę pojedynczej parzystości jak RAID 5, ale bez “write hole”, dzięki architekturze copy-on-write systemu ZFS. Dodatkowe poziomy RAID-Z2 i RAID-Z3 oferują odpowiednio podwójną i potrójną ochronę parzystości. Dostępna jest również opcja programowej kopii lustrzanej. Na ekranie Wolne wolumeny NAS wyświetlana jest lista każdego możliwego układu parzystości w oparciu o liczbę dysków wybraną podczas tworzenia nowego wolumenu.
Zrzuty
Zrzuty można wykonywać jednorazowo lub zaplanować jako zadanie cron z poziomu interfejsu internetowego. W dowolnym momencie, cały system plików może być cofnięty do najnowszego zrzutu. Starsze snapshoty mogą być klonowane i dostępne w celu odzyskania danych z tej wersji systemu plików. Z poziomu interfejsu WWW użytkownicy mogą zobaczyć, ile miejsca na woluminie zajmuje konkretny snapshot, a także usuwać, klonować lub cofać się do poszczególnych snapshotów w razie potrzeby.
Replikacja
Snapshoty ZFS to coś więcej niż tylko lokalne kopie zapasowe; mogą być również używane do tworzenia zdalnych kopii zapasowych. Replikacja snapshotów systemu plików do zdalnego systemu plików ZFS tworzy tam kompletny duplikat. Co więcej, dodatkowe migawki tego samego systemu plików mogą być wysyłane przyrostowo, redukując rozmiar każdej kopii zapasowej do zmian, które zostały dokonane pomiędzy migawkami. W przypadku katastrofalnego uszkodzenia lokalnego systemu plików ZFS (takiego jak awaria dysku przekraczająca ochronę parzystości lub nieodwracalna awaria urządzenia rejestrującego), każda kopia zapasowa może zostać wysłana do nowego systemu plików ZFS, odzyskując wszystkie dane aż do tej kopii zapasowej.
Szyfrowanie
FreeNAS jest pierwszym i jedynym projektem open source oferującym szyfrowanie na wolumenach ZFS! Opcja pełnego szyfrowania wolumenu jest dostępna podczas jego tworzenia, zapewniając standardowe szyfrowanie AES-XTS, które może być przyspieszone sprzętowo (gdy procesor posiada zdolność AES-NI).
Wtyczki
FreeNAS wspiera podstawowe funkcje urządzenia NAS po wyjęciu z pudełka. Jednak wielu użytkowników lubi wzbogacać swoje urządzenia NAS o oprogramowanie firm trzecich do strumieniowego przesyłania multimediów, alternatywnych protokołów lub aplikacji internetowych.