Pygame
Wersja | Pygame 1.9.2a0 LATEST |
Wymagania | Windows 7 / Windows 7 64 / Windows 8 / Windows 8 64 / Windows 10 / Windows 10 64 |
Deweloper | Pygame Team |
Strona do pobrania | Pygame |
Pygame to program open-source, który pozwala entuzjastom gier, studentom i profesjonalnym programistom używać szerokiego wachlarza wstępnie skonfigurowanych modułów Pythona do projektowania i budowania gier wideo. Komponenty tego narzędzia są oparte na bibliotece Simple DirectMedia Layer (SDL) i pozwalają użytkownikom o średnim i zaawansowanym poziomie zaawansowania budować własną grafikę wideo w czasie rzeczywistym, zdarzenia dźwiękowe i kodować każdy element rozgrywki za pomocą języka programowania Python, bez potrzeby ręcznego kontaktu z programowaniem niskopoziomowym, które jest powszechnie stosowane dziś w języku programowania C i może jego nowoczesnych pochodnych.
Oryginalnie zbudowany pod koniec 2000 roku jako zamiennik dla porzuconego środowiska programistycznego PySDL, deweloper Pete Shinners kontynuował regularne aktualizacje tego projektu open-source, wzbogacając go o niezliczone przydatne dodatki i przygotowując go do przyszłych rozszerzeń. Prawdziwy następca Pygame o nazwie “Pygame Reloaded” był aktywnie rozwijany od 2009 roku, ale jak dotąd nie ma jeszcze konkretnych informacji, kiedy zostanie udostępniony publicznie.
Użytkownicy tej platformy programistycznej mogą używać prostych technik programowania w Pythonie do tworzenia dowolnych aplikacji multimedialnych, jakie tylko sobie wymyślą, z możliwością integrowania sztuki, dźwięków, muzyki, filmów i innych funkcji potrzebnych do stworzenia działającej gry. A ponieważ całość kodowania odbywa się w Pythonie, łatwość pisania kodu pozwala nawet zapalonym graczom rozpocząć naukę o nowoczesnym projektowaniu gier. Aplikacja stworzona za pomocą Pygame może być odtworzona bezpośrednio na komputerze, a nawet zoptymalizowana i wdrożona na urządzeniach mobilnych z systemem Android.
Należy zauważyć, że narzędzie to nadal korzysta z Simple DirectMedia Layer w wersji 1, która została przedstawiona publicznie ponad dwie dekady temu. Ponieważ brakuje mu możliwości integracji z SDL w wersji 2, która została udostępniona publicznie w 2012 r., wielu programistów decyduje się dziś pominąć Pygame i skupić swoją uwagę na bardziej nowoczesnych środowiskach do tworzenia gier.
Moduły Pythona Pygame są stare, ale zapewniają świetne doświadczenie w nauce, koncentrując się na obecnie prześcigniętych wersjach środowiska programistycznego Python. Z wielu alternatyw, które są łatwiejsze w użyciu i nauce, tylko hardcore programiści i entuzjaści znajdą wielką wartość z tej aplikacji.
Pygame jest w 100% BEZPŁATNY i zoptymalizowany dla wszystkich nowoczesnych wersji Windows OS. Jest on oferowany do użytku publicznego jako open-source wolne oprogramowanie GNU Lesser General Public License.