Octave (64-bit)
Wersja | Octave 6.3.0 (64-bit) LATEST |
Wymagania | Windows XP64 / Vista64 / Windows 7 64 / Windows 8 64 / Windows 10 64 |
Deweloper | Free Software Foundation |
Strona do pobrania | Octave (64-bit) |
Octave jest wysokopoziomowym językiem programowania i platformą do obliczeń naukowych, która może pomóc użytkownikom o różnym poziomie wiedzy w tworzeniu i wizualizacji obliczeń numerycznych oraz rozwiązywaniu problemów liniowych i nieliniowych. Pierwotnie opracowany przez Johna W. Eatona i jego partnerów w 1988 roku, a następnie znacznie rozbudowany po 1992 roku, narzędzie to stanowi dziś najpopularniejszą darmową alternatywę dla komercyjnego oprogramowania MATLAB. Za pomocą tego języka programowania studenci, entuzjaści i profesjonaliści mogą tworzyć skomplikowane i bardzo dokładne programy w dziedzinie sterowania urządzeniami, mechaniki, bioinformatyki i wielu innych zaawansowanych dziedzin.
Jest on dostarczany jako pełny pakiet, oferujący użytkownikom dostęp do zoptymalizowanego i wysoce rozwiniętego GUI oraz zintegrowanego środowiska programistycznego (IDE) z w pełni funkcjonalnym edytorem, kompilatorem, wizualizatorem i innymi narzędziami. Aby lepiej zaspokoić potrzeby użytkowników, może również załadować różne pakiety i 3rd party graficznych front-end (takich jak ToolboX, który jest usprawniony dla łatwiejszej edukacji kodowania). Ponad siedemdziesiąt pakietów Octave 64 bit, które optymalizują tworzenie nowych aplikacji dla konkretnych przypadków użycia, można znaleźć na stronie Octave-Forge.
Oprócz tego, że jest oferowany jako samodzielny pakiet języka programowania wysokiego poziomu, może być również zintegrowany z Visual Studio i MinGW.
Instalacja i użytkowanie
Ponieważ ta platforma open-source jest wciąż intensywnie aktualizowana, jej pakiet instalacyjny rozrósł się przez lata, osiągając obecny stan prawie 300 MB. Choć procedura instalacji jest łatwa do zakończenia, to ze względu na rozmiar archiwum i obecność dużej liczby małych plików, instalacja może trwać przez dłuższy czas, w zależności od wydajności komputera.
Po zakończeniu instalacji powita nas ekran główny aplikacji Octave GUI. Jego interfejs współdzieli podejście układowe, które jest dziś wspólne dla wielu profesjonalnych aplikacji programistycznych tego typu. UI zawiera główny pasek funkcyjny z rozwijanymi oknami oraz główne przyciski funkcyjne służące do sterowania aktualnie aktywnym, załadowanym projektem. Po lewej stronie okna znajduje się zakładka Przeglądarka plików i obszar z listą historii poleceń, po prawej - zakładki Edytor zmiennych i Edytor roboczy, a w centralnym obszarze pozostawiono duże okno edytora i znajdujące się pod nim wąskie okno poleceń.
Po przyzwyczajeniu się do jego interfejsu i zestawu narzędzi, GNU Octave może stać się bardzo elastycznym narzędziem do zarządzania nawet największymi zbiorami projektów matematycznych i modułów. Oprócz programowania i testowania wyników, posiada również rozbudowane wsparcie dla renderowania grafiki, które może być wykorzystane do łatwej wizualizacji danych i manipulacji.
Od marca 2019 roku aplikacja została zaktualizowana do najnowszej wersji V5, która zawiera przeprojektowany interfejs i rozszerzone możliwości.
Features and Highlights