CD vs DVD: Jaka jest różnica?

Jak długo wytrzymuje płyta CD?
U początków płyty CD podawano zakres do 100 lat, jednak okazuje się, że może się on wydłużać lub skracać w zależności od jakości procesu produkcyjnego płyty. Znane są przypadki, w których pod wpływem źle dobranego lakieru w nadrukach płyty były poprawnie odtwarzane tylko przez kilkanaście lat.
Dowiedz się więcej na audio.com.pl

Płyty kompaktowe (CD) i uniwersalne dyski cyfrowe (DVD) to optyczne nośniki pamięci masowej służące do przechowywania danych cyfrowych. Płyty CD i DVD wyglądają podobnie, ale różnią się pod względem pojemności, szybkości przesyłania danych i rodzaju danych, które mogą przechowywać. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnicom między płytami CD i DVD i odpowiemy na kilka powiązanych pytań.

Ile kosztuje jedna płyta CD?

Koszt płyty CD różni się w zależności od marki i rodzaju zawartej na niej zawartości. Średnio czysta płyta CD kosztuje od 0,20 do 1,00 USD, podczas gdy płyta CD z muzyką może kosztować od 10 do 20 USD. Płyty CD zawierające oprogramowanie lub gry mogą kosztować od 20 do 50 USD.

Z czego wykonane są płyty CD?

Płyty CD wykonane są z poliwęglanu pokrytego cienką warstwą aluminium. Dane są przechowywane na płycie CD w postaci małych wgłębień i lądów, które są wypalane w warstwie aluminium za pomocą lasera.

Ile GB ma płyta CD?

Standardowa płyta CD ma pojemność 700 MB, co odpowiada około 80 minutom audio lub 60 minutom wideo.

Czy można słuchać płyt CD na odtwarzaczu DVD?

Tak, można słuchać płyt CD na odtwarzaczu DVD, o ile odtwarzacz jest kompatybilny z używanym typem płyty CD. Większość odtwarzaczy DVD jest wstecznie kompatybilna z płytami CD, co oznacza, że mogą one odtwarzać zarówno płyty CD, jak i DVD.

Kto stworzył płytę CD?

Płyta CD została stworzona przez Sony i Philips na początku lat 80-tych. Obie firmy współpracowały w celu opracowania standardu optycznych nośników pamięci, które mogłyby przechowywać cyfrowy dźwięk. Nowy format nazwali Compact Disc Digital Audio (CD-DA) i wydali pierwsze płyty CD w 1982 roku.

Podsumowując, płyty CD i DVD są popularnymi nośnikami optycznymi, które istnieją od dziesięcioleci. Chociaż mogą wyglądać podobnie, różnią się pod względem pojemności, szybkości transferu danych i rodzaju danych, które mogą przechowywać. Płyty CD są tańsze, mają mniejszą pojemność i są idealne do przechowywania muzyki i oprogramowania. Z kolei płyty DVD mają większą pojemność i są idealne do przechowywania filmów i wideo w wysokiej rozdzielczości.

FAQ
Jaki jest skrót od CD?

Skrót CD jest skrótem od „Compact Disc”.