Pierwszy komputer nosił nazwę Electronic Numerical Integrator and Computer (ENIAC). Został stworzony podczas II wojny światowej przez Johna Mauchly’ego i J. Prespera Eckerta, dwóch amerykańskich naukowców pracujących dla armii USA. ENIAC został zaprojektowany do obliczania trajektorii balistycznych pocisków artyleryjskich i został ukończony w 1945 roku. Ważył 30 ton i miał ponad 18 000 lamp próżniowych.
Zbudowanie ENIAC-a kosztowało około 500 000 dolarów, co dziś stanowi równowartość około 7 milionów dolarów. Była to ogromna inwestycja dla armii amerykańskiej, ale potencjalne korzyści z posiadania maszyny, która mogła szybko wykonywać złożone obliczenia, były oczywiste.
Choć ENIAC był pierwszym komputerem, nie był to pierwszy komputer w Polsce. Pierwszy komputer w Polsce nazywał się CYfra 21 i został stworzony w 1959 roku przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. Zdzisława Pawlaka. CYFRA 21 była niewielkim komputerem, ale potężnym jak na swoje czasy i była wykorzystywana do badań naukowych i przetwarzania danych.
CYFRA 21 nie była jedynym komputerem stworzonym w Polsce. W 1960 roku w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk powstał pierwszy polski komputer. Nazywał się K-202 i był przeznaczony do obliczeń naukowych i przetwarzania danych.
Pierwszy komputer nie został wynaleziony przez jedną osobę, ale raczej przez zespół naukowców i inżynierów. Oprócz Mauchly’ego i Eckerta, inni naukowcy i inżynierowie, którzy przyczynili się do rozwoju pierwszego komputera, to John von Neumann, Herman Goldstine i Arthur Burks. ENIAC był znaczącym osiągnięciem w historii informatyki i utorował drogę do rozwoju bardziej zaawansowanych komputerów w przyszłości.
Podsumowując, pierwszym komputerem był ENIAC, który został stworzony podczas II wojny światowej przez Johna Mauchly’ego i J. Prespera Eckerta. Jego budowa kosztowała 500 000 dolarów, ważył 30 ton i miał ponad 18 000 lamp próżniowych. Chociaż ENIAC był pierwszym komputerem, Polska również odegrała rolę w historii informatyki, tworząc CYFRĘ 21 i K-202. Rozwój pierwszego komputera był wysiłkiem zespołowym i położył podwaliny pod rozwój bardziej zaawansowanych komputerów w przyszłości.
Pierwszy komputer na świecie nosił nazwę Electronic Numerical Integrator and Computer (ENIAC). Była to ogromna maszyna, która ważyła prawie 30 ton i miała około 8 stóp wysokości i 100 stóp długości. ENIAC składał się z tysięcy lamp próżniowych, przełączników i okablowania i mógł wykonywać obliczenia z prędkością około 5000 dodawań na sekundę.