System operacyjny (OS) to oprogramowanie, które umożliwia działanie komputera. Zarządza zasobami sprzętowymi, uruchamia aplikacje i zapewnia użytkownikom interfejs do interakcji z komputerem. Bez systemu operacyjnego komputer nie może działać. Możliwe jest jednak korzystanie z komputera bez systemu operacyjnego poprzez uruchomienie go z napędu USB lub płyty CD zawierającej dystrybucję Linuksa.
Koszt systemu Windows 10 różni się w zależności od edycji i modelu licencjonowania. Od 2021 r. edycja Home kosztuje 139 USD, podczas gdy edycja Pro kosztuje 199 USD. Jeśli jednak posiadasz ważną licencję na poprzednią wersję systemu Windows, możesz kwalifikować się do bezpłatnej aktualizacji do systemu Windows 10.
Aby zainstalować system Windows na komputerze bez systemu, należy utworzyć rozruchowy dysk USB lub DVD zawierający pliki instalacyjne systemu Windows. Można to zrobić pobierając narzędzie Windows Media Creation Tool ze strony Microsoftu i postępując zgodnie z instrukcjami. Po utworzeniu nośnika instalacyjnego włóż go do komputera i uruchom go ponownie. Naciśnij odpowiedni klawisz, aby uzyskać dostęp do menu rozruchowego i wybierz nośnik instalacyjny. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zainstalować system Windows.
Jeśli komputer nie posiada systemu, można również zainstalować system operacyjny od podstaw. W tym celu należy uruchomić komputer z rozruchowego dysku USB lub DVD zawierającego pliki instalacyjne systemu operacyjnego, który ma zostać zainstalowany. Rozruchowy dysk USB lub DVD można utworzyć za pomocą oprogramowania takiego jak Rufus lub Etcher. Włóż nośnik instalacyjny do komputera i uruchom go ponownie. Naciśnij odpowiedni klawisz, aby uzyskać dostęp do menu rozruchowego i wybrać nośnik instalacyjny. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zainstalować system operacyjny.
Aby zainstalować system Windows w systemie BIOS, należy zmienić kolejność rozruchu w ustawieniach systemu BIOS. Uruchom ponownie komputer i naciśnij odpowiedni klawisz, aby uzyskać dostęp do ustawień BIOS. Przejdź do opcji rozruchu i zmień kolejność rozruchu tak, aby nośnik instalacyjny był pierwszy na liście. Zapisz zmiany i wyjdź z ustawień BIOS. Włóż nośnik instalacyjny do komputera i uruchom go ponownie. System Windows powinien teraz uruchomić się z nośnika instalacyjnego i można postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby go zainstalować.
Podsumowując, instalacja nowego systemu operacyjnego może wydawać się zniechęcająca, ale jest to prosty proces, który każdy może wykonać przy użyciu odpowiednich narzędzi i instrukcji. Niezależnie od tego, czy instalujesz Windows, czy inny system operacyjny, kroki są podobne. Postępując zgodnie z tym przewodnikiem, powinieneś być w stanie zainstalować nowy system operacyjny na swoim komputerze bez żadnych problemów.
To zależy od okoliczności. Jeśli dokonujesz aktualizacji z oryginalnej kopii systemu Windows 7 lub Windows 8.1, wówczas aktualizacja do systemu Windows 10 jest bezpłatna. Jeśli jednak instalujesz system Windows 10 na nowym komputerze lub takim, który nie ma oryginalnej kopii systemu Windows, będziesz musiał zakupić licencję.