Chcesz zmodernizować dysk twardy swojego komputera na szybki dysk półprzewodnikowy (SSD)? Jedną z największych obaw podczas dokonywania tej zmiany jest sposób przeniesienia systemu operacyjnego i wszystkich danych na nowy dysk. Na szczęście proces ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać i można go wykonać w kilku prostych krokach.
Instalacja systemu na nowym dysku SSD
Najpierw należy fizycznie zainstalować nowy dysk SSD w komputerze. Zazwyczaj można to zrobić otwierając obudowę komputera i podłączając dysk SSD do portu SATA na płycie głównej. Po zainstalowaniu dysku SSD należy przygotować go do transferu systemu, formatując go. Można to zrobić za pomocą narzędzia Zarządzanie dyskami systemu Windows, do którego można uzyskać dostęp, klikając prawym przyciskiem myszy nowy dysk w Eksploratorze plików i wybierając opcję „Formatuj”.
Przeniesienie systemu z dysku HDD na SSD
Istnieje kilka różnych opcji oprogramowania do klonowania dysku systemowego na nowy dysk SSD, takich jak Acronis True Image lub EaseUS Todo Backup. Programy te zasadniczo utworzą dokładną kopię bieżącego dysku systemowego i przeniosą ją na nowy dysk SSD. Po zakończeniu procesu klonowania należy ustawić komputer tak, aby uruchamiał się z nowego dysku SSD. Zazwyczaj można to zrobić w ustawieniach BIOS-u, do których można uzyskać dostęp, naciskając klawisz (taki jak F2 lub Delete) podczas uruchamiania.
Przenoszenie systemu z dysku HDD na SSD w laptopie
Jeśli pracujesz z laptopem, a nie komputerem stacjonarnym, proces jest w dużej mierze taki sam. Może być jednak konieczne użycie zewnętrznej obudowy USB do podłączenia nowego dysku SSD do laptopa podczas procesu klonowania. Ponadto niektóre laptopy mogą wymagać specjalnych ustawień w BIOS-ie, aby umożliwić uruchamianie systemu z dysku zewnętrznego.
Przeniesienie systemu Windows na dysk SSD
Jeśli chcesz przenieść system operacyjny Windows na nowy dysk SSD, musisz wykonać kilka dodatkowych czynności. Po pierwsze, należy upewnić się, że bieżąca instalacja systemu Windows jest aktywowana i posiada ważny klucz produktu. Następnie należy utworzyć rozruchowy dysk USB z obrazem instalacyjnym systemu Windows za pomocą narzędzia Windows Media Creation Tool. Następnie możesz wykonać powyższe kroki, aby sklonować dysk systemowy na nowy dysk SSD i ustawić komputer tak, aby uruchamiał się z nowego dysku.
Przeniesienie systemu Windows na nowy komputer
Jeśli chcesz przenieść system operacyjny Windows na zupełnie nowy komputer, proces jest nieco bardziej skomplikowany. Najpierw należy utworzyć kopię zapasową obrazu systemu bieżącego komputera, co można zrobić za pomocą narzędzia Kopia zapasowa i przywracanie systemu Windows. Następnie należy przywrócić ten obraz kopii zapasowej na dysk twardy nowego komputera. Stamtąd można wykonać powyższe kroki, aby w razie potrzeby sklonować dysk systemowy na nowy dysk SSD.
Podsumowując, klonowanie dysku systemowego na nowy dysk SSD może być prostym procesem z odpowiednimi narzędziami i odrobiną wiedzy. Postępując zgodnie z opisanymi powyżej krokami, można zwiększyć wydajność komputera bez utraty ważnych danych.
Aby ponownie zainstalować system Windows 10 na dysku SSD, należy utworzyć rozruchowy dysk USB z nośnikiem instalacyjnym systemu Windows 10. Następnie należy podłączyć dysk SSD do komputera i uruchomić komputer z dysku USB, aby rozpocząć proces instalacji. Podczas instalacji zostaniesz poproszony o wybranie dysku SSD jako dysku docelowego i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć instalację. Po zakończeniu instalacji można rozpocząć korzystanie z systemu Windows 10 na nowo zainstalowanym dysku SSD.