Konwersja liczb na kod binarny: A Beginner’s Guide

Jak się liczy w systemie binarnym?
Każdą cyfrę mnożnej mnożymy przez poszczególne cyfry mnożnika zapisując wyniki mnożeń w odpowiednich kolumnach. Działania są nawet prostsze niż w systemie dziesiętnym ponieważ wynik mnożenia jest zawsze jednocyfrowy. Na końcu dodajemy do siebie wszystkie cyfry w kolumnach. CachedSimilar
Dowiedz się więcej na lidia-js.kis.p.lodz.pl

Jedną z podstawowych koncepcji w informatyce i technologii informacyjnej jest kod binarny. System ten wykorzystuje tylko dwie cyfry – 0 i 1 – do reprezentowania wszystkich liczb i znaków w pamięci komputera. Chociaż na początku może się to wydawać zniechęcające, konwersja liczb na kod binarny może być w rzeczywistości dość prosta, gdy zrozumie się podstawy.

Jak przekonwertować system 10 na 16?

Zanim zagłębimy się w kod binarny, należy pamiętać, że istnieją również inne systemy liczbowe, w tym dziesiętny (system 10) i szesnastkowy (system 16). Aby przekonwertować liczbę z systemu 10 na 16, należy podzielić liczbę dziesiętną przez 16, a następnie przekonwertować resztę na cyfrę szesnastkową. Powtarzaj ten proces, aż iloraz wyniesie zero. Na przykład, aby przekonwertować liczbę 255 na szesnastkową, najpierw podzielimy 255 przez 16, co da nam 15 z resztą 15. Następnie przekonwertowalibyśmy 15 na literę F (ponieważ F reprezentuje liczbę dziesiętną 15 w systemie szesnastkowym). Iloraz wynosi 15, więc powtarzamy ten proces i otrzymujemy kolejną resztę równą 15. Ponownie zamieniamy tę resztę na F, co daje nam liczbę szesnastkową FF.

Jak odejmować w systemie binarnym?

Odejmowanie w systemie binarnym jest podobne do odejmowania w systemie dziesiętnym, z wyjątkiem tego, że pożyczasz od następnej cyfry, gdy musisz odjąć większą liczbę od mniejszej. Na przykład, aby odjąć liczbę binarną 101 od 110, należałoby zacząć od odjęcia 1 od 0 w najbardziej wysuniętej na prawo cyfrze. Ponieważ nie możemy tego zrobić, pożyczamy 1 z następnej cyfry i dodajemy ją do 0, co daje nam 10. Następnie odejmujemy 1 od 1 w drugiej cyfrze, pozostawiając 1. Na koniec odejmujemy 0 od 1 w najbardziej wysuniętej na lewo cyfrze, dając nam odpowiedź 011.

Jak przekonwertować liczbę z dziesiętnej na binarną?

Konwersja liczby z dziesiętnej na binarną polega na podzieleniu liczby dziesiętnej przez 2 i zapisaniu reszty. Następnie powtarzamy ten proces z ilorazem, aż otrzymamy iloraz równy zero. Liczba binarna jest sekwencją reszt w odwrotnej kolejności. Na przykład, aby przekonwertować liczbę dziesiętną 10 na binarną, podzielimy 10 przez 2, co da nam iloraz 5 z resztą 0. Następnie podzielimy 5 przez 2, co da nam iloraz 2 z resztą 1. Podzielimy 2 przez 2, co da nam iloraz 1 z resztą 0. Na koniec podzielimy 1 przez 2, co da nam iloraz 0 z resztą 1. Liczbą binarną jest zatem 1010.

Jak odczytać kod binarny?

Odczytywanie kodu binarnego polega na interpretowaniu sekwencji zer i jedynek jako liczb lub znaków. W większości przypadków każda grupa 8 bitów (lub cyfr w systemie binarnym) reprezentuje pojedynczy bajt informacji. Aby odczytać kod binarny, należy znać używany system kodowania. Na przykład system kodowania ASCII wykorzystuje 7 bitów do reprezentowania każdego znaku, podczas gdy system kodowania Unicode wykorzystuje do 32 bitów. Po zapoznaniu się z systemem kodowania można użyć tabeli konwersji, aby przetłumaczyć kod binarny na czytelny tekst.

Co to jest 11 w systemie binarnym?

W systemie binarnym liczba 11 jest reprezentowana jako 1011. Najbardziej wysunięta na prawo cyfra reprezentuje 1, druga najbardziej wysunięta na prawo cyfra reprezentuje 2, trzecia najbardziej wysunięta na prawo cyfra reprezentuje 4, a najbardziej wysunięta na lewo cyfra reprezentuje 8. Gdy dodamy te wartości do siebie, otrzymamy 8 + 2 + 1, co równa się 11.

FAQ
Na czym opiera się system binarny?

System binarny opiera się na wykorzystaniu tylko dwóch cyfr, 0 i 1, do reprezentowania liczb i innych danych. Każda cyfra w liczbie binarnej nazywana jest bitem i służy do reprezentowania wartości 0 lub 1. System ten jest szeroko stosowany w informatyce i komunikacji cyfrowej, ponieważ jest prosty, wydajny i można go łatwo zaimplementować za pomocą obwodów elektronicznych.