Kto kontroluje media w Polsce?

Skąd wiesz fabuła?
A przynajmniej tak im się wydaje: Lisa (Reese Witherspoon) jest trzydziestojednoletnią zawodniczką baseballu, której błyskotliwa kariera sportowa błyskawicznie się kończy. George (Paul Rudd) właśnie się dowiedział, że jako prawnemu reprezentantowi firmy ojca (Jack Nicholson) grozi mu więzienie za przekręty w firmie.
Dowiedz się więcej na www.filmweb.pl

W Polsce krajobraz medialny jest pod silnym wpływem partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (Polska Razem). Partia, która jest u władzy od 2015 roku, została oskarżona o próbę kontrolowania mediów za pomocą różnych środków, w tym mianowania lojalistów na kluczowe stanowiska, uchwalania restrykcyjnych przepisów i wykorzystywania mediów państwowych do promowania swojego programu.

Jednym z najbardziej znanych przykładów wpływu Polski Razem na media jest stacja telewizyjna TV4. TV4 jest własnością spółki Polskie Media, która jest kontrolowana przez amerykański konglomerat medialny Scripps Networks Interactive. Polska Razem jest jednak oskarżana o bliskie powiązania z Polskimi Mediami i wywieranie presji na TV4 w celu promowania swojego programu. Na przykład, TV4 była krytykowana za emitowanie prorządowej propagandy i stronnicze relacje z partii opozycyjnych.

Oprócz tradycyjnych mediów, takich jak TV4, Polska Razem próbowała również kontrolować narrację na platformach internetowych, takich jak Netflix. W 2018 r. rząd przyjął ustawę nakładającą na Netflix i inne serwisy streamingowe obowiązek umieszczania w swoich bibliotekach określonego odsetka treści wyprodukowanych w Polsce. Chociaż ustawa została rzekomo zaprojektowana w celu wsparcia krajowego przemysłu filmowego, krytycy twierdzili, że była to kolejna próba kontrolowania mediów i ograniczenia dostępności zagranicznych treści, które mogłyby być krytyczne wobec rządu.

Skąd więc wiemy o próbach kontrolowania mediów przez Polskę Razem? Wiele informacji pochodzi od niezależnych dziennikarzy i mediów, które były krytyczne wobec rządu. Jednak ci dziennikarze i media doświadczyli znacznej presji i nękania ze strony Polski Razem i jej zwolenników. Rząd przyjął również ustawy, które utrudniają dziennikarzom wykonywanie ich pracy, w tym ustawę, która kryminalizuje zniesławienie prezydenta.

Podsumowując, próby kontrolowania mediów w Polsce przez Polską Razem wzbudziły obawy o wolność mediów i demokrację w kraju. Chociaż rząd zaprzeczył oskarżeniom o cenzurę i represje, dowody sugerują, że Polska Razem aktywnie próbuje kształtować narrację na swoją korzyść. Jako obywatele i konsumenci mediów ważne jest, aby być świadomym tych kwestii i wspierać niezależne dziennikarstwo i media, które są zaangażowane w przekazywanie prawdy.

FAQ
Skąd wiedzieć, gdzie oglądać?

Aby dowiedzieć się, gdzie oglądać media w Polsce, można zapoznać się z listą kanałów telewizyjnych i stacji radiowych dostępnych w kraju. Informacje te można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych organów regulujących media, takich jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) i Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Można również sprawdzić strony internetowe poszczególnych nadawców i operatorów kablowych, aby dowiedzieć się, jakie kanały oferują.