Znany ze swojej niesamowitej siły i heroicznych czynów, Herakles, znany również jako Herkules, był ukochaną postacią w mitologii greckiej. Nie był jednak bez winy. Po zabiciu żony i dzieci w przypływie szaleństwa, Heraklesowi nakazano wykonanie dwunastu prac w ramach zadośćuczynienia za swoją zbrodnię. Prace te były niezwykle trudne, ale która z nich była najtrudniejsza?
Dwanaście prac Heraklesa zostało mu przydzielonych przez króla Eurysteusza, który był zazdrosny o siłę Heraklesa i chciał go upokorzyć. Zadania obejmowały zabicie lwa nemejskiego, schwytanie dzika erymantyjskiego, oczyszczenie stajni Augeasza, schwytanie złotego rogacza Artemidy, zabicie ptaków stymfalijskich, schwytanie byka kreteńskiego, kradzież klaczy Diomedesa, zdobycie pasa Hipolity, schwytanie bydła Geryona, zdobycie jabłek Hesperyd, schwytanie Cerbera i oczyszczenie stajni Augeasza.
Podczas gdy wszystkie zadania były niezwykle trudne, najtrudniejszym z nich było schwytanie Cerbera, trójgłowego psa, który strzegł wejścia do podziemi. Herakles musiał wejść do podziemi i przekonać Hadesa, boga zmarłych, aby pozwolił mu zabrać Cerbera. Następnie Herakles musiał ujarzmić psa bez użycia broni i przyprowadzić go z powrotem do króla Eurystheusa.
Ostatnią pracą Heraklesa było schwytanie trójgłowego psa i było to również ostatnie zadanie, które wykonał, zanim uzyskał wolność. Po tym, jak Herakles ukończył pracę, mógł przeżyć resztę swojego życia jako wolny człowiek, odpokutowując za swoją zbrodnię.
Co do tego, jakie mogło być 13. zadanie Heraklesa, istnieje wiele spekulacji. Niektórzy uważają, że mógł już wykonać swoje 13 zadanie, stając się bogiem po śmierci. Inni uważają, że jego trzynastym zadaniem mogła być ochrona ludzkości przed przyszłymi zagrożeniami, tak jak robił to wiele razy wcześniej.
Podsumowując, chociaż wszystkie zadania Heraklesa były niezwykle trudne, schwytanie Cerbera było największym wyzwaniem. Ostatnie zadanie Heraklesa pozwoliło mu odpokutować swoją zbrodnię i osiągnąć wolność, podczas gdy jego 13 zadanie pozostaje tajemnicą.
W mitologii greckiej Herkules (lub Herakles) nie jest uważany za boga, ale za półboga, co oznacza, że jest potomkiem boga i śmiertelnika. Jego ojcem jest Zeus, król bogów, a matką śmiertelniczka o imieniu Alkmene.