Pierwszy komputer na świecie został stworzony przez Konrada Zuse w Niemczech w 1936 roku. Jednak w Polsce pierwsze komputery pojawiły się dopiero w latach 50. ubiegłego wieku. Pierwszym polskim komputerem była Odra 1305, która została stworzona w 1960 roku przez zespół inżynierów pod kierownictwem Jacka Karpińskiego.
Jacek Karpiński był polskim inżynierem, który pracował nad rozwojem komputera Odra 1305, który został zaprojektowany do wykorzystania w badaniach naukowych i przetwarzaniu danych. Odra 1305 została zbudowana przy użyciu technologii lamp próżniowych i miała pojemność pamięci 2560 słów, co było dość imponujące jak na swoje czasy.
Komputer został zaprojektowany jako duża obudowa, w której znajdowały się lampy próżniowe, zasilacze i pamięć. Urządzenia wejściowe i wyjściowe były oddzielnymi jednostkami, które można było podłączyć do głównej obudowy. Odra 1305 była zdolna do wykonywania złożonych obliczeń matematycznych i była wykorzystywana w różnych zastosowaniach naukowych i przemysłowych.
Odra 1305 nie była tania i została wyceniona na około 5 milionów złotych, co było znaczącą inwestycją jak na tamte czasy. Uznano ją jednak za opłacalną inwestycję, ponieważ znacznie zwiększyła wydajność i dokładność przetwarzania danych w badaniach naukowych i zastosowaniach przemysłowych.
Podsumowując, pierwszym polskim komputerem była Odra 1305, która została stworzona w 1960 roku przez zespół inżynierów pod kierownictwem Jacka Karpińskiego. Komputer został zbudowany w technologii lamp próżniowych i posiadał pamięć o pojemności 2560 słów. Odra 1305 została zaprojektowana jako duża obudowa, w której znajdowały się lampy próżniowe, zasilacze i pamięć. Komputer był dość drogi, kosztował około 5 milionów złotych, ale uznano go za opłacalną inwestycję ze względu na jego wydajność i dokładność w przetwarzaniu danych.
Koncepcja komputera, jaką znamy dzisiaj, nie istniała w początkach informatyki. Jednak wiele osób wniosło znaczący wkład w dziedzinę informatyki, w tym Alan Turing, który jest często uważany za ojca informatyki. Jest on znany ze swojej pracy nad złamaniem kodu Enigmy podczas II wojny światowej i opracowania koncepcji Uniwersalnej Maszyny Turinga. Inni pionierzy w tej dziedzinie to Charles Babbage, Ada Lovelace i John Atanasoff.