Strona główna : Terminy techniczne : Definicja topologii sieci

Topologia sieci

Topologia sieci opisuje rozmieszczenie systemów na komputerze sieć. Określa, w jaki sposób komputery lub węzły w sieci są rozmieszczone i połączone ze sobą. Niektóre typowe topologie sieci obejmują konfiguracje gwiazdy, pierścienia, linii, magistrali i drzewa. Te topologie są zdefiniowane poniżej:

  1. Gwiazda - Jedna centralna notatka jest połączona z każdym z pozostałych węzłów w sieci. Podobnie jak piasta połączona ze szprychami w kole.
  2. Pierścień - Każdy węzeł jest połączony z dokładnie dwoma innymi węzłami, tworząc pierścień. Można wizualizować jako konfigurację kołową. Wymaga co najmniej trzech węzłów.
  3. Linia - Węzły są ułożone w linii, gdzie większość węzłów jest połączona z dwoma innymi węzłami. Jednak pierwszy i ostatni węzeł nie są połączone tak, jak w pierścieniu.
  4. Autobus - Każdy węzeł jest podłączony do centralnej magistrali, która biegnie wzdłuż całej sieci. Wszystkie informacje przesyłane przez magistralę mogą być odbierane przez dowolny system w sieci.
  5. Drzewo - Jeden węzeł „główny” łączy się z innymi węzłami, które z kolei łączą się z innymi węzłami, tworząc strukturę drzewiastą. Informacje z węzła głównego mogą musieć przejść przez inne węzły, aby dotrzeć do węzłów końcowych.
Przy składaniu sieci administratorowi sieci przydatne jest poznanie zalet i wad różnych topologii sieci. Rozważając zalety każdego typu, administrator może wybrać konfigurację, która jest najbardziej wydajna dla zamierzonego celu sieci.
https://TechLib.com/definition/networktopology

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję topologii sieci. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza topologia sieci i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję topologii sieci za pomocną, możesz się do niej odwołać, korzystając z powyższych linków cytowania.