Strona główna : Warunki internetowe : Definicja Cybersquatter

Cybersquatter

We wczesnych latach istnienia Stanów Zjednoczonych pionierzy podróżowali na zachód i domagali się posiadania ziemi federalnej. Tych ludzi nazywano „lokatorami”, ponieważ domagali się praw do ziemi, po prostu ją okupując. W połowie XIX wieku, podczas gorączki złota w Kalifornii, squattersi stali się szczególnie widoczni i osiedlali się na całym zachodnim wybrzeżu.

Na początku lat 1990. rozpoczęła się nowa gorączka złota, ale tym razem była to gorączka nazwy domenzamiast złota. Wielu wczesnych użytkowników Internetu dostrzegło potencjalną wartość znanych nazw domen i zaczęło je rejestrować domeny jak mogli. W ciągu kilku lat zarejestrowano prawie wszystkie popularne „dotcomy”. Wiele z tych nazw domen zostało zarejestrowanych w celach inwestycyjnych, a nie wykorzystywanych w legalnych witrynach internetowych. Ta praktyka szybko stała się znana jako „cybersquatting”.

Cybersquatters mogą posiadać od jednej domeny do kilku tysięcy nazw domen. Ci „właściciele domen”, jak się ich również nazywa, zazwyczaj rejestrują nazwy domen zawierające popularne słowa i wyrażenia. Nazwy domen o wysokim profilu mogą generować ruch poprzez ręczne wpisywanie lub mogą być po prostu atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Niektórzy użytkownicy domeny, nazywani „typosquatters”, rejestrują nazwy domen, które są podobne do znanych witryn internetowych, ale zawierają literówki. Celem tych domen jest generowanie ruchu przez błędnie wpisane Używać. Ogólnie rzecz biorąc, cyberprzestępcy czerpią zyski ze swoich nazw domen na jeden z dwóch sposobów: 1) generowanie kliknięć reklamowych na zaparkowanych stronach (witryny jednostronicowe) lub 2) sprzedaż domen ze znaczną premią osobom zainteresowanym ich kupnem.

Podczas gdy niektórzy cyberprzestępcy osiągnęli ogromne zyski ze sprzedaży cieszących się dużym zainteresowaniem nazw domen, inni zostali zmuszeni do oddania domen prawowitym właścicielom. Ustawa Anticybersquatting Consumer Protection Act (ACPA) została uchwalona w 1999 roku, która przyznaje właścicielom znaków towarowych lub zarejestrowanych nazw prawa do powiązanych nazw domen. Ogólnie rzecz biorąc, prawo stanowi, że użytkownicy nie mogą zarejestrować nazwy domeny, która jest taka sama lub podobna do nazwy znanego podmiotu. Uniemożliwia to cyberprzestępcom wyłudzanie pieniędzy od firm lub osób fizycznych poprzez uzyskanie określonej nazwy domeny.

W przypadku sporu dotyczącego nazwy domeny obie strony mogą wnieść sprawę do sądu. Jednak ponieważ jest to czasochłonny proces, ICANN opracował ujednoliconą politykę rozstrzygania sporów dotyczących nazw domen (UDRP), która zapewnia właścicielom znaków towarowych prosty sposób pobierania nazw domen od cyberprzestępców. Chociaż cybersquatters nadal istnieją i nadal są widoczni, prawowici właściciele niektórych nazw mają teraz łatwiejszy (i znacznie tańszy) sposób na uzyskanie nazw domen, na które zasługują.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję Cybersquatter. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Cybersquatter i jest jednym z wielu terminów internetowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję Cybersquatter za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.