Strona główna : Terminy techniczne : Definicja HDTV

HDTV

Oznacza „telewizję o wysokiej rozdzielczości”. HDTV to wysokiej jakości standard wideo opracowany w celu zastąpienia starszych formatów wideo, często określanych jako SDTV (telewizja o standardowej rozdzielczości). Podczas gdy jakość wideo HDTV jest jedną z najbardziej zauważalnych ulepszeń w porównaniu z SDTV, HDTV zawiera również szereg innych ważnych ulepszeń.

Przede wszystkim sygnał HDTV jest cyfrowy. Zamiast sygnału analogowego, używanego w tradycyjnych transmisjach NTSC, HDTV jest zawsze cyfrowe. Eliminuje to zakłócenia analogowe powodowane przez prądy elektryczne i pola magnetyczne. Po drugie, HDTV używa innego formatu obrazu niż SDTV. Podczas gdy poprzednie programy wykorzystywały proporcje 4: 3 (4 jednostki szerokości na każde 3 jednostki wysokości), HDTV używa proporcji 16: 9. Ten szerszy współczynnik kształtu dokładniej naśladuje sposób, w jaki ludzie widzą świat, dzięki czemu obraz wydaje się bardziej realistyczny. Ten współczynnik jest również lepszy do oglądania filmów szerokoekranowych, które są nagrywane w trybie szerokoekranowym z tego samego powodu.

Zgodnie ze swoją nazwą, telewizja wysokiej rozdzielczości oferuje znacznie wyższą rozdzielczość niż wideo o standardowej rozdzielczości. Podczas gdy typowa transmisja analogowa w USA zawiera maksymalnie 525 poziomych linii rozdzielczości, sygnał HDTV obsługuje do 1080. Trzy formaty używane przez HDTV to 1080i (z przeplotem) oraz 720p i 1080p (progresywny). Wyższa rozdzielczość HDTV daje obrazy, które są znacznie dokładniejsze i zawierają więcej szczegółów i więcej kolorów niż poprzednie formaty. HDTV zapewnia także cyfrowy sygnał audio o wyższej jakości niż SDTV i obsługuje do sześciu kanałów audio w porównaniu z dwoma dozwolonymi wcześniej kanałami.

Do oglądania telewizji HDTV potrzebny jest telewizor obsługujący HDTV oraz urządzenie do odbioru sygnału HDTV. Telewizory HD są dostępne w formatach 16: 9 i 4: 3 (w celu zapewnienia zgodności wstecznej). Niektóre telewizory HD są wyposażone w tunery HDTV do odbioru programów bezprzewodowych, ale inne wymagają osobnego zakupu odbiornika. Na szczęście większość firm zajmujących się telewizją kablową i satelitarną oferuje urządzenia kompatybilne z HDTV w ramach swoich planów usług cyfrowych.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję HDTV. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza HDTV i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję HDTV za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.