Strona główna : Terminy techniczne : Definicja pikseli

piksel

Termin „piksel” jest w rzeczywistości skrótem od „elementu obrazu”. Te małe kropki tworzą obrazy na wyświetlaczach komputerowych, niezależnie od tego, czy są to monitory z płaskim ekranem (LCD), czy też na monitorach lampowych (CRT). Ekran podzielony jest na matrycę tysięcy, a nawet milionów pikseli. Zwykle nie widać pojedynczych pikseli, ponieważ są one tak małe. To dobra rzecz, ponieważ większość ludzi woli patrzeć na gładkie, wyraźne obrazy niż na blokowe, „pikselowe”. Jeśli jednak ustawisz monitor na niską rozdzielczość, na przykład 640x480, i przyjrzysz się uważnie ekranowi, możesz zobaczyć poszczególne piksele. Jak można się domyślić, rozdzielczość 640x480 składa się z matrycy 640 na 480 pikseli, czyli łącznie 307,200 XNUMX pikseli. To dużo małych kropek.

Każdy piksel może mieć tylko jeden kolor na raz. Jednak ze względu na to, że są tak małe, piksele często łączą się ze sobą, tworząc różne odcienie i mieszanki kolorów. Liczba kolorów każdego piksela może być określona przez liczbę bitów użytych do jego przedstawienia. Na przykład 8-bitowy kolor umożliwia wyświetlanie od 2 do 8 lub 256 kolorów. Przy tej głębi kolorów możesz zobaczyć „ziarnistość” lub cętkowane kolory, gdy jeden kolor zlewa się z innym. Jednak przy 16-, 24- i 32-bitowej głębi kolorów mieszanie kolorów jest płynne i jeśli nie masz jakiejś dodatkowej zdolności widzenia, nie powinieneś widzieć żadnej ziarnistości.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję Pixela. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Pixel i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były poprawne technicznie, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję Pixela za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.