Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja VRAM

VRAM

Oznacza „pamięć o dostępie swobodnym wideo” i jest wymawiane jako „V-RAM”. Systemowa pamięć RAM doskonale nadaje się do ładowania i uruchamiania programów, ale gdy potrzebujesz mocy graficznej, VRAM jest tam, gdzie się znajduje. Jest to pamięć używana do przechowywania danych obrazu wyświetlanych przez komputer; działa jako bufor między procesorem a kartą graficzną. Kiedy obraz ma być wyświetlany na ekranie, najpierw jest on odczytywany przez procesor, a następnie zapisywany w pamięci VRAM. Dane są następnie konwertowane przez konwerter cyfrowo-analogowy RAM (RAMDAC) na sygnały analogowe, które są wysyłane do wyświetlacza. Oczywiście cały proces przebiega tak szybko, że tego nie zauważasz. W przeciwieństwie do większości systemowych pamięci RAM, układy VRAM są dwuportowe, co oznacza, że ​​podczas gdy wyświetlacz odczytuje z pamięci VRAM w celu odświeżenia aktualnie wyświetlanego obrazu, procesor zapisuje nowy obraz do pamięci VRAM. Zapobiega to migotaniu ekranu między przerysowywaniem obrazów.

Istnieje wiele różnych typów pamięci VRAM. Jednym z popularnych rodzajów jest Synchronous Graphics RAM (SGRAM). Jest to niedrogi rodzaj pamięci RAM zsynchronizowanej z zegarem. Oznacza to, że dane mogą być modyfikowane w ramach jednej operacji, a nie jako sekwencja operacji odczytu, zapisu i aktualizacji. Umożliwia to wydajniejszą obsługę wypełnień tła, pierwszego planu i obrazu. Innym rodzajem pamięci VRAM jest Rambus Dynamic RAM (RDRAM). Został zaprojektowany przez Rambus i zawiera zastrzeżoną magistralę Rambus, która przyspiesza przesyłanie danych przez nią. Specjaliści od edycji wideo, tacy jak ten układ, ponieważ jest zoptymalizowany do przesyłania strumieniowego wideo. Trzecim typem pamięci VRAM jest Windows RAM (WRAM). Ta wysokowydajna pamięć VRAM jest dwuportowa, ma około 25% większą przepustowość niż standardowa pamięć VRAM i zazwyczaj kosztuje mniej. Wreszcie jest Multibank Dynamic RAM (MDRAM). To także wysokowydajna pamięć VRAM opracowana przez MoSys, która dzieli pamięć na działy po 32 KB, do których można uzyskać dostęp indywidualnie. To sprawia, że ​​transfery pamięci są bardziej wydajne i zwiększa ogólną wydajność. Kolejną zaletą MDRAM-u jest to, że można go wyprodukować z odpowiednią ilością pamięci dla danej rozdzielczości, więc jest tańszy w produkcji niż większość innych typów pamięci VRAM.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję pamięci VRAM. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza VRAM i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję VRAM za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.