Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja Blu-ray

Blu-ray

Blu-ray to format dysku optycznego, taki jak CD i DVD. Został opracowany do nagrywania i odtwarzania wideo w wysokiej rozdzielczości (HD) oraz do przechowywania dużych ilości danych. Podczas gdy płyta CD może pomieścić 700 MB danych, a podstawowa płyta DVD może pomieścić 4.7 GB danych, jedna płyta Blu-ray może pomieścić do 25 GB danych. Nawet dwustronny, dwuwarstwowy dysk DVD (który nie jest powszechny) może pomieścić tylko 17 GB danych. Dwuwarstwowe dyski Blu-ray będą w stanie przechowywać 50 GB danych. Odpowiada to 4 godzinom telewizji HDTV.

Dyski Blu-ray mogą pomieścić więcej informacji niż inne nośniki optyczne ze względu na niebieskie lasery używane przez napędy. W rzeczywistości laser jest niebiesko-fioletowy, ale „Blu-ray” zsuwa się z języka nieco łatwiej niż „Blu-violet-ray”. Laser niebiesko-fioletowy ma krótszą długość fali niż czerwone lasery używane do płyt CD i DVD (405 nm w porównaniu do 650 nm). Dzięki temu laser może skupić się na mniejszym obszarze, co umożliwia upakowanie znacznie większej ilości danych na dysku tego samego rozmiaru, co dysk CD lub DVD. Zwolennicy formatu Blu-ray mówią, że spodziewają się, że urządzenia Blu-ray zastąpią magnetowidy (dzięki Bogu) i nagrywarki DVD, ponieważ coraz więcej ludzi przechodzi na HDTV. Aby uzyskać najnowsze informacje o Blu-ray, sprawdź Blu-ray.com.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję Blu-ray. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Blu-ray i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję Blu-ray za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.