Strona główna : Terminy techniczne : Definicja DPI

DPI

Oznacza „Kropki na cal”. DPI służy do pomiaru rozkład obrazu zarówno na ekranie, jak iw druku. Jak sama nazwa wskazuje, DPI mierzy, ile punktów mieści się w calu liniowym. Dlatego im wyższe DPI, tym więcej szczegółów może być pokazanych na obrazie.

Należy zauważyć, że DPI to nie kropek na cal kwadratowy. Ponieważ drukarka 600 dpi może drukować 600 punktów zarówno poziomo, jak i pionowo na cal, w rzeczywistości drukuje 360,000 ​​600 (600 x XNUMX) punktów na cal kwadratowy.

Ponadto, ponieważ większość monitorów ma natywną rozdzielczość 72 lub 96 pikseli na cal, nie mogą one wyświetlać obrazu 300 dpi w rzeczywistym rozmiarze. Zamiast tego, oglądany w 100%, obraz będzie wyglądał na znacznie większy niż wersja do druku, ponieważ piksele na ekranie zajmują więcej miejsca niż kropki na papierze.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję DPI. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza DPI i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były poprawne technicznie, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz, że ta definicja DPI jest pomocna, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.