Strona główna : Terminy techniczne : Definicja rozdzielczości

Rozkład

Rozdzielczość mierzy liczbę plików pikseli w cyfrowy obraz lub wyświetlacz. Jest definiowany jako szerokość na wysokość lub szer. X wys., Gdzie W to liczba pikseli poziomych, a H to liczba pikseli w pionie. Na przykład rozdzielczość pliku HDTV to 1920 x 1080.

Rozdzielczość obrazu

Cyfrowe zdjęcie o szerokości 3,088 pikseli i wysokości 2,320 pikseli ma rozdzielczość 3088 × 2320. Pomnożenie tych liczb razem daje w sumie 7,164,160 7 XNUMX pikseli. Ponieważ zdjęcie zawiera nieco ponad siedem milionów pikseli, jest uważane za „XNUMX megapikseli" wizerunek. Aparat cyfrowy rozdzielczość jest często mierzona w megapikselach, co jest po prostu innym sposobem wyrażenia rozdzielczości obrazu.

„Rozdzielczość” jest często używana jako synonim „rozmiaru” przy opisywaniu wymiarów obrazu cyfrowego. Jednak termin „rozmiar” może być nieco niejednoznaczny, ponieważ może odnosić się do filet rozmiar obrazu lub jego wymiary. Dlatego przy opisywaniu wymiarów obrazu cyfrowego najlepiej jest używać „rozdzielczości”.

Rozdzielczość wyświetlacza

Każdy monitor a ekran ma określoną rozdzielczość. Jak wspomniano powyżej, wyświetlacz HD ma rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. ZA wyświetlacz 4K ma dwukrotnie większą rozdzielczość niż HD, czyli 3840 x 2160 pikseli. Nazywa się to „4K”, ponieważ ekran ma prawie 4,000 pikseli w poziomie. Całkowita liczba pikseli na ekranie 4K wynosi 8,294,400 XNUMX XNUMX, czyli nieco ponad osiem megapikseli.

Rozdzielczość monitora określa, ile pikseli może wyświetlić ekran, ale nie opisuje, jak dobry jest obraz. Na przykład 27-calowy wyświetlacz iMac 5K ma rozdzielczość 5120 x 2880, podczas gdy starszy 27-calowy Apple Piorun Wyświetlacz ma dokładnie połowę rozdzielczości 2560 x 1440. Ponieważ 27-calowy iMac ma taki sam rozmiar fizyczny jak wyświetlacz Thunderbolt, ale ma dwukrotnie większą rozdzielczość, ma dwukrotnie większą gęstość pikseli mierzoną w pikselach na cal lub PPI.

UWAGA: W przeciwieństwie do rozdzielczości monitora, rozdzielczość drukarki lub skanera jest analogiczna do gęstości pikseli, a nie do całkowitej liczby pikseli. Rozdzielczość drukarki i skanera jest mierzona w punktach na cal lub DPI.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję rozdzielczości. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza rozdzielczość i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję rezolucji za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.