QBE
Oznacza „zapytanie według przykładu”. QBE to funkcja dołączona do różnych baza danych aplikacje, które zapewniają przyjazną dla użytkownika metodę uruchamiania zapytań do baz danych. Zwykle bez QBE użytkownik musi pisać komendy wejściowe używając poprawnych SQL (Structured Query Language). Jest to standardowy język obsługiwany przez prawie wszystkie programy bazodanowe. Jeśli jednak składnia jest nieco nieprawidłowa, zapytanie może zwrócić nieprawidłowe wyniki lub w ogóle nie zostać uruchomione.
Funkcja Zapytanie według przykładu zapewnia prosty interfejs umożliwiający użytkownikowi wprowadzanie zapytań. Zamiast pisać całe polecenie SQL, użytkownik może po prostu wypełnić puste miejsca lub wybrać elementy, aby zdefiniować zapytanie, które chce wykonać. Na przykład użytkownik może chcieć wybrać wpis z tabeli o nazwie „Tabela1” o identyfikatorze 123. Używając języka SQL, użytkownik musiałby wprowadzić polecenie „SELECT * FROM Table1 WHERE ID = 123”. Interfejs QBE może pozwolić użytkownikowi po prostu kliknąć Tabela1, wpisać „123” w polu ID i kliknąć „Wyszukaj”.
QBE jest oferowane z większością programów bazodanowych, chociaż interfejs często różni się w zależności od aplikacji. Na przykład program Microsoft Access ma interfejs QBE znany jako „Widok projektu zapytania”, który jest całkowicie graficzny. Aplikacja phpMyAdmin używana z MySQL, oferuje interfejs sieciowy, w którym użytkownicy mogą wybrać operator zapytania i wypełnić puste miejsca wyszukiwanymi hasłami. Jakakolwiek implementacja QBE jest dostarczana z programem, cel jest ten sam - aby ułatwić uruchamianie zapytań do bazy danych i uniknąć frustracji związanych z błędami SQL.