Kod QR
Kod QR (skrót od kodu „szybkiej odpowiedzi”) to rodzaj kodu kreskowego, który zawiera matryca kropek. Można go zeskanować za pomocą skanera QR lub pliku smartphone z wbudowaną kamerą. Po zeskanowaniu oprogramowanie na urządzeniu zamienia kropki w kodzie na cyfry lub a ciąg znaków. Na przykład zeskanowanie kodu QR telefonem może otworzyć adres URL w telefonie przeglądarka internetowa.
Wszystkie kody QR mają kwadratowy kształt i zawierają trzy kwadratowe kontury w lewym dolnym, lewym górnym i prawym górnym rogu. Te kwadratowe kontury określają orientację kodu. Kropki w kodzie QR zawierają informacje o formacie i wersji, a także samą treść. Kody QR zawierają również pewien poziom korekcji błędów, zdefiniowany jako L, M, Q lub H. Niska ilość korekcji błędów (L) pozwala na to, aby kod QR zawierał więcej treści, podczas gdy wyższa korekcja błędów (H) tworzy kod łatwiejsze do skanowania.
Kody QR mają dwie istotne zalety w stosunku do tradycyjnych kodów UPC - kody kreskowe powszechnie używane w opakowaniach detalicznych. Po pierwsze, ponieważ kody QR są dwuwymiarowe, mogą zawierać znacznie więcej data niż jednowymiarowy UPC. Chociaż UPC może zawierać do 25 różnych plików znaków, kod QR 33x33 (wersja 4), może zawierać 640 Bity lub 114 znaków alfanumerycznych. Kod QR 177x177 (wersja 40) może przechowywać do 23,648 4,296 bitów lub XNUMX znaków.
Kolejną zaletą kodów QR jest to, że można je skanować z ekranu. Standardowe skanery UPC używają lasera do skanowania kodów kreskowych, co oznacza, że zwykle nie mogą skanować UPC z ekranu (takiego jak smartfon). Jednak skanery QR są przeznaczone do przechwytywania obrazów 2D drukowanych na papierze lub wyświetlanych na ekranie. Dzięki temu można użyć kodu QR w smartfonie jako karty pokładowej na lotnisku lub jako biletu na wydarzenie.