Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja superkomputera

Superkomputer

Jak sama nazwa wskazuje, superkomputer nie jest zwyczajny komputer. Jest to maszyna obliczeniowa o wysokiej wydajności, zaprojektowana tak, aby działała niezwykle szybko przetwarzanie prędkości. Superkomputery mają różne zastosowania, takie jak wykonywanie złożonych obliczeń naukowych, symulacje modelowania i renderowanie dużych ilości grafiki 3D. Mogą być również zbudowane tak, aby po prostu zaprezentować najnowocześniejszą technologię komputerową.

Jeśli chcesz mieć superkomputer na swoim biurku, możesz nie mieć szczęścia. Superkomputery są zazwyczaj kilkakrotnie większe od typowych komputerów stacjonarnych i wymagają znacznie więcej mocy. Superkomputer może również składać się z szeregu komputerów, które mogą wypełnić całe pomieszczenie. Przykłady superkomputerów jednomaszynowych obejmują wczesne Cray-1 i Cray X-MP systemy opracowane przez Cray Research, jak również nowsze Niebieski gen i Roadrunner systemy opracowane przez IBM. System X jest przykładem superkomputera wielosystemowego, który został opracowany przez Virginia Tech i składa się z 1,100 Apple Xserve G5s.

Superkomputery kosztują fortunę w budowie i są drogie w utrzymaniu, dlatego na całym świecie istnieje tylko kilka. Co więcej, moc obliczeniowa rośnie każdego roku, co oznacza, że ​​wkrótce przełomowy superkomputer nie będzie tak super. Dobra wiadomość jest taka, że ​​superkomputery z przeszłości w końcu stały się dzisiejszymi komputerami osobistymi. Dlatego Twój domowy komputer najprawdopodobniej ma większą moc obliczeniową niż wiele superkomputerów z poprzednich dekad. Teraz to jest super fajne.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję superkomputera. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Superkomputer i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję superkomputera za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.