Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja procesora

Edytor

Procesor lub „mikroprocesor” to mały układ, w którym znajduje się komputery i inne urządzenia elektroniczne. Jego podstawowym zadaniem jest otrzymywanie wkład i podaj odpowiednie wydajność. Chociaż może się to wydawać prostym zadaniem, nowoczesne procesory mogą obsługiwać biliony obliczeń na sekundę.

Centralny procesor komputera jest również znany jako CPUlub „jednostka centralna”. Ten procesor obsługuje wszystkie podstawowe instrukcje systemowe, takie jak przetwarzanie mysz i klawiatura wejście i bieganie aplikacje. Większość komputery stacjonarne zawierają procesor opracowany przez firmę Intel lub AMD, z których oba używają rozszerzenia x86 edytor architektura. Urządzenia mobilne, takie jak laptopy i Tabletki może korzystać z procesorów Intel i AMD, ale może również korzystać z określonych procesorów mobilnych opracowanych przez firmy takie jak ARM lub Apple.

Nowoczesne procesory często zawierają wiele rdzeni przetwarzających, które wspólnie przetwarzają instrukcje. Chociaż te „rdzenie” są zawarte w jednej jednostce fizycznej, w rzeczywistości są to pojedyncze procesory. W rzeczywistości, jeśli przeglądasz wydajność swojego komputera za pomocą monitorowania systemu użyteczność lubić Menedżer zadań systemu Windows (Windows) lub Activity monitor (Mac OS X), zobaczysz osobne wykresy dla każdego procesora. Nazywane są procesory zawierające dwa rdzenie dual-core procesory, podczas gdy nazywane są te z czterema rdzeniami quad-core procesory. Niektóre zaawansowane stacje robocze zawierają wiele procesorów z wieloma rdzeniami, dzięki czemu jedna maszyna może mieć osiem, dwanaście lub nawet więcej rdzeni przetwarzających.

Oprócz jednostki centralnej większość komputerów stacjonarnych i laptopów zawiera również plik GPU. Ten procesor jest specjalnie zaprojektowany do renderowania grafiki wyświetlanej w formacie monitor. Komputery stacjonarne często mają rozszerzenie Karta graficzna który zawiera GPU, podczas gdy urządzenia mobilne zwykle zawierają układ graficzny zintegrowany z płyta główna. Dzięki zastosowaniu oddzielnych procesorów do przetwarzania systemu i grafiki komputery są w stanie wydajniej obsługiwać aplikacje intensywnie korzystające z grafiki.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję procesora. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza procesor i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję procesora za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.