terminal
Słowo „terminal” pochodzi z wczesnych systemów komputerowych, które były używane do wysyłania poleceń do innych komputerów. Terminale często składają się tylko z klawiatury i monitora połączonych z innym komputerem. Celem terminala nie jest przetwarzanie informacji (jak typowy komputer), ale wysyłanie poleceń do innego systemu. Na przykład administrator sieci może używać terminala do logowania się do sieci i zarządzania urządzeniami podłączonymi do sieci.
W przypadku nowoczesnych komputerów słowo „terminal” zwykle odnosi się do programu terminala lub emulatora, który udostępnia tekstowy interfejs do wpisywania poleceń. Ten typ programu jest często określany skrótem „TTY” i może być również określany jako interfejs wiersza poleceń. Programy terminalowe są dostępne dla wszystkich głównych platform komputerowych i zwykle są dołączone do systemu operacyjnego. Na przykład, Okna zawiera program „cmd.exe”, który jest interfejsem wiersza poleceń, którego można używać do uruchamiania poleceń DOS i łączenia się z innymi serwerami. Mac OS X zawiera program o nazwie „Terminal”, którego można używać do uruchamiania poleceń systemu Unix w systemie Mac OS lub do uzyskiwania dostępu do innych maszyn. Unix zazwyczaj zawiera program o nazwie „xterm”, który może uruchamiać powłoki BASH lub inne powłoki Uniksa.
W przeciwieństwie do większości współczesnych programów komputerowych, emulatory terminali nie mają bardzo przyjaznych dla użytkownika interfejsów. Aby efektywnie używać programu terminalowego, musisz znać polecenia systemu Unix (lub DOS). Wpisanie „help” lub „man” może dać ci przegląd poleceń, chociaż ich użycie może być trudne, jeśli nie wiesz, jakie parametry dołączyć do każdego polecenia. To Dokumentacja poleceń systemu Unix może być pomocny, jeśli używasz terminala Unix po raz pierwszy.