Strona główna : Warunki oprogramowania : Definicja OS X

OS X

OS X to Apple system operacyjny to działa Prochowiec komputery. Został wydany po raz pierwszy w 2001 roku i przez kilka następnych lat zastąpił Mac OS 9 (znany również jako Mac OS Classic) jako standardowy system operacyjny dla komputerów Mac. Nazywano go „Mac OS X” do wersji OS X 10.8, kiedy to Apple usunęło „Mac” z nazwy.

OS X został pierwotnie zbudowany z NeXTSTEP, systemu operacyjnego zaprojektowanego przez NeXT, który Apple nabył, gdy Steve Jobs powrócił do Apple w 1997 roku. Podobnie jak NeXTSTEP, OS X jest oparty na Unix i używa tego samego Macha jądro. To jądro zapewnia OS X lepsze wielowątkowość możliwości i ulepszone pamięć zarządzanie w porównaniu do Mac OS Classic. Chociaż zmiana zmusiła programistów komputerów Mac do przepisania oprogramowania, zapewniła niezbędne ulepszenia wydajności i skalowalność dla przyszłych pokoleń komputerów Mac.

OS X stacjonarny interfejs nazywa się znalazca i zawiera kilka standardowych funkcji. OS X nie ma pasek zadań lubić Okna, ale zamiast tego zawiera plik Pasek menu, który jest zamocowany u góry ekranu. Opcje paska menu zmieniają się w zależności od tego, co aplikacja jest obecnie uruchomiony i jest ukryty tylko wtedy, gdy włączony jest tryb pełnoekranowy. Finder zawiera również plik Dok, który jest wyświetlany domyślnie na dole ekranu. Dock zapewnia łatwy dostęp jednym kliknięciem do często używanych aplikacji i akta. Finder wyświetla również wybierane przez użytkownika tło pulpitu, które służy jako tło dla Ikony i otwarty okna.

Po uruchomieniu komputera Mac OS X ładuje się automatycznie. Służy jako podstawa UI, ale działa też za kulisami, zarządzając procesy i aplikacje. Na przykład po dwukrotnym kliknięciu ikony aplikacji system OS X uruchamia odpowiedni program i udostępnia pamięć aplikacji podczas jej działania. W razie potrzeby ponownie przydziela pamięć i zwalnia używaną pamięć, gdy aplikacja jest zamknięta. OS X zawiera również rozbudowany plik APIlub biblioteka Funkcje, których programiści mogą używać podczas pisania programów na komputery Mac.

Chociaż interfejs OS X pozostaje podobny do oryginalnej wersji wydanej w 2001 roku, przeszedł kilka aktualizacji, z których każda dodała wiele nowych funkcji do systemu operacyjnego. Poniżej znajduje się lista różnych wersji systemu OS X wraz z ich nazwami kodowymi.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję OS X. W terminologii komputerowej wyjaśnia, co oznacza OS X i jest jednym z wielu terminów programowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz, że ta definicja OS X jest pomocna, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.