Strona główna : Warunki oprogramowania : Definicja procesora tekstu

Edytor tekstu

Edytor tekstu lub edytor tekstu robi dokładnie to, co sugeruje jego nazwa. Przetwarza słowa. Przetwarza również akapity, strony i całe artykuły. Niektóre przykłady programów do edycji tekstu to Microsoft Word, WordPerfect (tylko Windows), AppleWorks (tylko Mac) i OpenOffice.org.

Pierwsze edytory tekstu były w zasadzie skomputeryzowanymi maszynami do pisania, które zajmowały niewiele więcej niż miejsce znaków na ekranie, który można następnie wydrukować na drukarce. Nowoczesne edytory tekstu zawierają jednak funkcje dostosowywania stylu tekstu, zmiany formatowania strony i mogą być w stanie dodawać nagłówki, stopki i numery stron do każdej strony. Niektóre mogą również zawierać opcję „Liczba słów”, która liczy słowa i znaki w dokumencie.

Chociaż wszystkie te funkcje mogą być przydatne i przyjemne w użyciu, najbardziej znaczącym ulepszeniem w stosunku do maszyny do pisania jest zdolność edytora tekstu do wprowadzania zmian w dokumencie po jego napisaniu. Korzystając z mysz, możesz kliknąć w dowolnym miejscu tekstu dokumentu i dodać lub usunąć zawartość. Ponieważ ponowne wydrukowanie artykułu jest znacznie łatwiejsze niż przepisanie go, edytory tekstu sprawiły, że korekta dokumentów tekstowych jest znacznie bardziej wydajna.

Termin "edytor tekstu"może być również używany w odniesieniu do programu do edycji tekstu. Jednak częściej jest używany do opisywania podstawowych programów do przetwarzania tekstu o ograniczonych funkcjach.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję procesora tekstu. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza procesor tekstu i jest jednym z wielu terminów programowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję edytora tekstu za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.