Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja dwurdzeniowego procesora

Dwurdzeniowy

Dwurdzeniowy procesor to CPU z dwoma procesorami lub „rdzeniami wykonawczymi” w tym samym układ scalony. Każdy procesor ma swój własny Pamięć podręczna i kontroler, dzięki czemu może działać tak wydajnie, jak pojedynczy procesor. Jednak ponieważ oba procesory są ze sobą połączone, mogą wykonywać operacje nawet dwukrotnie szybciej niż pojedynczy procesor.

Intel Core Duo, AMD X2 i dwurdzeniowy PowerPC G5 to przykłady procesorów wykorzystujących technologie dwurdzeniowe. Każdy z tych procesorów łączy dwa rdzenie procesora w jednym chipie krzemowym. Różni się to od konfiguracji „dwuprocesorowej”, w której dwa fizycznie oddzielne procesory współpracują ze sobą. Jednak niektóre zaawansowane maszyny, takie jak PowerPC G5 Quad, używają razem dwóch oddzielnych dwurdzeniowych procesorów, zapewniając nawet czterokrotnie większą wydajność niż pojedynczy procesor.

Chociaż system dwurdzeniowy ma dwukrotnie większą moc obliczeniową niż maszyna jednoprocesorowa, nie zawsze działa dwa razy szybciej. Dzieje się tak, ponieważ oprogramowanie uruchomione na komputerze może nie być w stanie w pełni wykorzystać zalet obu procesorów. Trochę system operacyjny a programy są zoptymalizowane pod kątem przetwarzania wieloprocesowego, podczas gdy inne nie. Chociaż programy zoptymalizowane pod kątem wielu procesorów będą działały szczególnie szybko w systemach dwurdzeniowych, większość programów odniesie przynajmniej pewne korzyści z zastosowania wielu procesorów.

https://TechLib.com/definition/dualcore

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję dwurdzeniowego procesora. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Dual-Core i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję dwurdzeniową za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.