Strona główna : Warunki oprogramowania : Definicja systemu operacyjnego

System operacyjny

System operacyjny lub „OS” to oprogramowanie który komunikuje się z sprzęt komputerowy i pozwala na inne programów biegać. Składa się z oprogramowanie systemowelub podstawowe pliki, których potrzebuje komputer rozruch i funkcji. Każdy komputer stacjonarny, tablet i smartfon zawiera system operacyjny zapewniający podstawową funkcjonalność urządzenia.

Typowe systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych obejmują Okna, OS X, Linux. Chociaż każdy system operacyjny jest inny, większość zapewnia graficzny interfejs użytkownika lub GUI, który obejmuje stacjonarny oraz możliwość zarządzania plikami i folderami. Pozwalają ci również zainstalować i uruchamiaj programy napisane dla systemu operacyjnego. Windows i Linux można zainstalować w standardzie PC sprzęt, podczas gdy OS X jest zaprojektowany do pracy w systemach Apple. Dlatego wybrany sprzęt ma wpływ na to, jakie systemy operacyjne można uruchomić.

Urządzenia mobilne, takie jak Tabletki i smartfony obejmują również systemy operacyjne, które zapewniają graficzny interfejs użytkownika i mogą działać aplikacje. Typowe mobilne systemy operacyjne to Android, iOS i Windows Phone. Te systemy operacyjne zostały opracowane specjalnie dla urządzeń przenośnych i dlatego są zaprojektowane pod kątem ekran dotykowy Wejście. Chociaż wczesne mobilne systemy operacyjne nie miały wielu funkcji występujących w komputerowych systemach operacyjnych, teraz zawierają zaawansowane możliwości, takie jak możliwość uruchamiania aplikacji innych firm i uruchamiania wielu aplikacji jednocześnie.

Ponieważ system operacyjny służy jako podstawa komputera UI, znacząco wpływa na sposób interakcji z urządzeniem. Dlatego wielu użytkowników woli używać określonego systemu operacyjnego. Na przykład jeden użytkownik może preferować używanie komputera z systemem OS X zamiast komputera z systemem Windows. Inny użytkownik może preferować smartfon z systemem Android zamiast iPhone, na którym działa iOS.

Kiedy programiści tworzą aplikacje, muszą pisać i skompilować je dla określonego systemu operacyjnego. Dzieje się tak, ponieważ każdy system operacyjny inaczej komunikuje się ze sprzętem i ma określony interfejs aplikacji lub API, którego musi używać programista. Chociaż wiele popularnych programów to crosssplatform, co oznacza, że ​​zostały opracowane dla wielu systemów operacyjnych, a niektóre są dostępne tylko dla jednego systemu operacyjnego. Dlatego przy wyborze komputera ważne jest, aby system operacyjny obsługiwał programy, które chcesz uruchomić.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję systemu operacyjnego. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza system operacyjny i jest jednym z wielu terminów oprogramowania w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję systemu operacyjnego za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.