Strona główna : Terminy techniczne : Definicja pamięci podręcznej

Cache

Pamięć podręczna, która jest wymawiana jako „gotówka” (nie „catch” ani „cashay”), przechowuje ostatnio używane informacje, dzięki czemu można je szybko uzyskać w późniejszym czasie. Komputery zawierają kilka różnych typów buforowania, aby działać wydajniej, a tym samym poprawiać wydajność. Typowe typy pamięci podręcznych obejmują przeglądarka pamięć podręczna, pamięć podręczna dysku, pamięć pamięć podręczna i edytor Pamięć podręczna.

  1. Pamięć podręczna przeglądarki - Większość przeglądarek internetowych cache strona dane wg domyślnym. Na przykład, kiedy odwiedzasz stronę internetową, przeglądarka może buforować plik HTML, obrazy i inne CSS or JavaScript pliki, do których odwołuje się strona. Podczas przeglądania innych stron w witrynie, które używają tych samych obrazów, CSS lub JavaScript, Twoja przeglądarka nie będzie musiała ponownie pobierać plików. Zamiast tego przeglądarka może po prostu załadować je z pamięci podręcznej, która jest przechowywana na lokalnym dysku twardym.
  2. Pamięć podręczna - Kiedy aplikacja działa, może buforować pewne dane w pamięci systemowej lub RAM. Na przykład, jeśli pracujesz nad projektem wideo, edytor wideo może załadować określone klipy wideo i ścieżki audio z dysku twardego do pamięci RAM. Ponieważ dostęp do pamięci RAM jest znacznie szybszy niż do dysku twardego, zmniejsza to opóźnienia podczas importowania i edytowania plików.
  3. Pamięć podręczna dysku - Większość HDD i Dyski SSD zawierać niewielką ilość pamięci RAM, która służy jako pamięć podręczna dysku. Typowa dyskowa pamięć podręczna dla 1 terabajt dysk twardy to 32 megabajtów, podczas gdy dysk twardy o pojemności 2 TB może mieć 64 MB pamięci podręcznej. Ta niewielka ilość pamięci RAM może mieć duży wpływ na wydajność dysku. Na przykład po otwarciu pliku falcówka z dużą liczbą aktaodniesienia do plików mogą być automatycznie zapisywane w pamięci podręcznej dysku. Przy następnym otwarciu folderu lista plików może zostać załadowana natychmiast, zamiast pojawiać się w ciągu kilku sekund.
  4. Pamięć podręczna procesora - Pamięci podręczne procesora są nawet mniejsze niż pamięci podręczne na dysku. Dzieje się tak, ponieważ pamięć podręczna procesora zawiera małe bloki danych, takie jak często używane instrukcje, do których można szybko uzyskać dostęp za pomocą CPU. Nowoczesne procesory często zawierają pamięć podręczną L1, która znajduje się tuż obok procesora i pamięć podręczną L2, która jest nieco dalej. Pamięć podręczna L1 jest najmniejsza (około 64 KB), podczas gdy pamięć podręczna L2 może mieć rozmiar około 2 MB. Niektóre zaawansowane procesory zawierają nawet pamięć podręczną L3, która jest większa niż pamięć podręczna L2. Gdy procesor uzyskuje dostęp do danych z pamięci podręcznych wyższego poziomu, może również przenieść dane do pamięci podręcznej niższego poziomu, aby następnym razem uzyskać szybszy dostęp.

Większość buforowania odbywa się w tle, więc nawet nie zauważysz, że to się dzieje. W rzeczywistości jedyną z powyższych pamięci podręcznych, którą możesz kontrolować, jest pamięć podręczna przeglądarki. Możesz otworzyć preferencje przeglądarki, aby wyświetlić ustawienia pamięci podręcznej i zmienić rozmiar pamięci podręcznej przeglądarki lub w razie potrzeby opróżnić pamięć podręczną.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję pamięci podręcznej. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza pamięć podręczna i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były poprawne technicznie, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję pamięci podręcznej za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.