Wirtualizacja
Wirtualizacja może odnosić się do różnych koncepcji komputerowych, ale zwykle odnosi się do uruchamiania wielu system operacyjny na jednym komputerze. Podczas gdy większość komputerów ma zainstalowany tylko jeden system operacyjny, oprogramowanie do wirtualizacji pozwala na jednoczesne uruchamianie kilku systemów operacyjnych.
Na przykład, Okna komputer z zainstalowaną stacją roboczą VMware może działać Linux w interfejsie systemu Windows. Podobnie, plik Prochowiec komputer może używać programu Parallels Desktop do uruchamiania systemu Windows w interfejsie Mac OS X. Gdy inny system operacyjny (OS) działa na wierzchu głównego systemu, nazywa się to „maszyną wirtualną”. Dzieje się tak, ponieważ zachowuje się jak typowy komputer, ale w rzeczywistości działa na innym systemie operacyjnym.
Oprogramowanie do wirtualizacji działa jako warstwa między podstawowym systemem operacyjnym komputera a wirtualnym systemem operacyjnym. Umożliwia systemowi wirtualnemu dostęp do sprzętu komputera, takiego jak RAM, CPU, Karta graficzna, podobnie jak podstawowy system operacyjny. To jest inne niż współzawodnictwo, który w rzeczywistości tłumaczy każde polecenie na formę zrozumiałą dla procesora systemu. Ponieważ komputery Macintosh i Windows używają teraz architektury procesora „x86”, możliwe jest uruchamianie obu systemów operacyjnych na tej samej maszynie za pośrednictwem wirtualizacji zamiast emulacji.
Inny rodzaj wirtualizacji polega na połączeniu się ze zdalnym systemem komputerowym i sterowaniu nim z komputera. Jest to powszechnie określane jako zdalny dostęp.