Strona główna : Terminy techniczne : Definicja półtonów

Półtony

Obraz rastrowy to obraz składający się z dyskretnych punktów, a nie z ciągłych tonów. Oglądane z daleka kropki zlewają się razem, tworząc iluzję ciągłych linii i kształtów. Poprzez półtonowanie obrazu (konwertowanie go z pliku bitmap do półtonu), można go wydrukować przy użyciu mniejszej ilości atramentu. Dlatego wiele gazet i czasopism używa półtonów do wydajniejszego drukowania stron.

Pierwotnie półtonowanie było wykonywane mechanicznie przez drukarki które drukowały obrazy przez ekran z siatką otworów. Podczas procesu drukowania atrament przeszedł przez otwory w sicie, tworząc kropki na papierze. Dla monochromatyczny obrazy, do stworzenia obrazu wystarczyło tylko jedno przejście. W przypadku obrazów wielokolorowych wymagane było kilka przebiegów lub „ekranów”.

Dzisiejsze drukarki są bardziej zaawansowane i zazwyczaj nie zawierają fizycznych ekranów. Zamiast tego obrazy rastrowe są generowane przez komputer, a wynikowy obraz jest drukowany na papierze. Korzystając z procesu o nazwie dithering, nowoczesne drukarki mogą losowo wybierać wzory kropek, tworząc bardziej naturalny wygląd. Daje to realistyczne obrazy przy użyciu znacznie mniejszej ilości atramentu niż w pełni nasycone.

Podobnie jak w przypadku standardowej mapy bitowej, jakość obrazu rastrowego zależy w dużej mierze od jego rozkład. Półton o wysokiej rozdzielczości (mierzony w LPI), będzie zawierał więcej szczegółów niż półtony o niskiej rozdzielczości. Chociaż celem tworzenia półtonów jest zazwyczaj stworzenie realistycznego obrazu, czasami do uzyskania efektu artystycznego używane są niskie rozdzielczości.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję półtonów. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Halftone i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję półtonów za pomocną, możesz się do niej odwołać, korzystając z powyższych linków cytowania.