Half-Duplex
Półdupleks to rodzaj komunikacji, w której dane mogą przepływać między dwoma urządzeniami, ale nie jednocześnie. Każde urządzenie w systemie półdupleksowym może wysyłać i odbierać data, ale tylko jedno urządzenie może nadawać w danej chwili.
Przykładem urządzenia z półdupleksem jest radio CB (pasmo obywatelskie). Protokół CB, który jest używany przez kierowców ciężarówek, policjantów i inny personel mobilny, pozwala użytkownikom komunikować się tam iz powrotem przez określone radio częstotliwość. Ponieważ jednak protokół CB obsługuje tylko komunikację w trybie półdupleksu, w danym momencie może mówić tylko osoba. Dlatego ludzie komunikujący się przez dwukierunkowe radia często mówią „ponad” na końcu każdego stwierdzenia. Jest to prosty sposób na poinformowanie odbiorcy, że w razie potrzeby może odpowiedzieć.
Większość komunikacji protokoły są zaprojektowane pełny duplekszamiast półdupleksu. Komunikacja w trybie pełnego dupleksu umożliwia komputerom i innym urządzeniom jednoczesną komunikację w obie strony. Podczas gdy jakiś komputer sieci można ustawić w trybie półdupleksu, aby ograniczyć przepustowość, komunikacja w trybie pełnego dupleksu jest znacznie bardziej powszechna.
UWAGA: Półdupleks jest czasami określany skrótem „HDX”.