Strona główna : Terminy techniczne : Definicja w czasie rzeczywistym

Real-Time

Gdy zdarzenie lub funkcja jest przetwarzana natychmiastowo, mówi się, że zachodzi w czasie rzeczywistym. Powiedzieć, że coś dzieje się w czasie rzeczywistym, to to samo, co powiedzieć, że dzieje się to „na żywo” lub „w locie”. Na przykład grafika w grze akcji 3D jest renderowana w czasie rzeczywistym przez komputer Karta graficzna. Oznacza to, że grafika jest aktualizowana tak szybko, że nie ma zauważalnego opóźnienia doświadczanego przez użytkownika. Chociaż niektóre systemy komputerowe mogą renderować więcej klatek na sekundę niż inne systemy, grafika jest nadal przetwarzana w czasie rzeczywistym.

Podczas gdy gry wideo często wymagają renderowania w czasie rzeczywistym, nie wszystkie grafiki są renderowane w czasie rzeczywistym. Na przykład niektóre złożone modele 3D i animacje utworzone dla filmów nie są renderowane w czasie rzeczywistym, ale są wstępnie renderowane w systemie komputerowym, dzięki czemu można je odtwarzać w czasie rzeczywistym. Ponieważ karty graficzne stają się coraz szybsze, są w stanie renderować niektóre animacje 3D w czasie rzeczywistym, które wcześniej musiałyby być wstępnie renderowane.

Czas rzeczywisty również opisuje drogę Streaming media są przetwarzane. Zamiast czekać na całkowite pobranie pliku, informacje są odtwarzane podczas ich pobierania. Dzięki temu wiadomości, klipy dźwiękowe i inne strumieniowe dane audio i wideo mogą być odtwarzane na żywo z Internetu. Dzięki przetwarzaniu w czasie rzeczywistym ludzie mają dostęp do informacji bez konieczności czekania na nie. Jest to ważna korzyść, ponieważ w dzisiejszych czasach wszystko, co trwa dłużej niż 5 sekund, wydaje się długim czasem.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję czasu rzeczywistego. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza czas rzeczywisty i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz, że ta definicja czasu rzeczywistego jest pomocna, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.