Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja tranzystora

Tranzystor

Tranzystor jest podstawowym elementem elektrycznym, który zmienia przepływ prądu elektrycznego. Tranzystory są elementami składowymi platformy układy scalone, takich jak procesory komputerowe lub procesory. Nowoczesne procesory zawierają miliony pojedynczych tranzystorów o mikroskopijnych rozmiarach.

Większość tranzystorów zawiera trzy punkty połączeń lub zaciski, które można łączyć z innymi tranzystorami lub komponentami elektrycznymi. Modyfikując prąd między pierwszym a drugim zaciskiem, zmienia się prąd między drugim a trzecim zaciskiem. Pozwala to tranzystorowi działać jako przełącznik, który może włączać lub wyłączać sygnał. Ponieważ komputery działają w dwójkowya stan „włączony” lub „wyłączony” tranzystora może reprezentować 1 lub 0, tranzystory są odpowiednie do wykonywania obliczeń matematycznych. Szereg tranzystorów może być również używany jako brama logiczna podczas wykonywania operacji logicznych.

Tranzystory w procesorach komputerowych często włączają lub wyłączają sygnały. Jednak tranzystory mogą również zmieniać ilość przesyłanego prądu. Na przykład wzmacniacz audio może zawierać szereg tranzystorów, które są używane do zwiększenia przepływu sygnału. Zwiększony sygnał generuje wzmocniony dźwięk. Ze względu na niski koszt i wysoką niezawodność, tranzystory najczęściej zastępują lampy próżniowe do celów wzmocnienia dźwięku.

Podczas gdy wczesne tranzystory były wystarczająco duże, aby trzymać je w dłoni, współczesne tranzystory są tak małe, że nie można ich zobaczyć gołym okiem. W rzeczywistości tranzystory procesora, takie jak te używane w Intel Ivy Bridge edytorsą oddalone o 22 nanometry. Biorąc pod uwagę, że jeden nanometr to jedna milionowa milimetra, to jest dość mała. Ten mikroskopijny rozmiar pozwala producentom chipów zmieścić setki milionów tranzystorów w jednym procesorze.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję tranzystora. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Tranzystor i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję tranzystora za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.