Pamięć wirtualna
Pamięć to sprzęt używany przez komputer do ładowania systemu operacyjnego i uruchamiania programów. Składa się z jednego lub więcej RAM chipy, z których każdy ma kilka modułów pamięci. Ilość rzeczywistej pamięci w komputerze jest ograniczona ilością zainstalowanej pamięci RAM. Typowe rozmiary pamięci to 256 MB, 512 MB i 1 GB.
Ponieważ komputer ma ograniczoną ilość pamięci RAM, może zabraknąć pamięci, gdy jednocześnie jest uruchomionych zbyt wiele programów. W tym miejscu pojawia się pamięć wirtualna. Pamięć wirtualna zwiększa ilość dostępnej pamięci komputera poprzez zwiększenie „przestrzeni adresowej” lub miejsc w pamięci, w których mogą być przechowywane dane. Czyni to wykorzystując miejsce na dysku twardym do dodatkowej alokacji pamięci. Ponieważ jednak dysk twardy jest znacznie wolniejszy niż pamięć RAM, dane przechowywane w pamięci wirtualnej muszą zostać odwzorowane z powrotem na pamięć rzeczywistą, aby mogły być używane.
Proces mapowania danych w obie strony między dyskiem twardym a pamięcią RAM trwa dłużej niż uzyskiwanie dostępu do nich bezpośrednio z pamięci. Oznacza to, że im więcej pamięci wirtualnej jest używane, tym bardziej spowalnia ona komputer. Podczas gdy pamięć wirtualna umożliwia komputerowi uruchamianie większej liczby programów, niż mógłby w innym przypadku, najlepiej jest mieć jak najwięcej pamięci fizycznej. Dzięki temu komputer może uruchamiać większość programów bezpośrednio z pamięci RAM, bez konieczności używania pamięci wirtualnej. Posiadanie większej ilości pamięci RAM oznacza, że komputer działa mniej, dzięki czemu jest szybszą i szczęśliwszą maszyną.