Grid Computing
Przetwarzanie sieciowe (zwane także „przetwarzaniem rozproszonym”) to zbiór plików komputery współpracując przy wykonywaniu różnych zadań. Rozkłada obciążenie na wiele systemów, umożliwiając komputerom współdzielenie własnych zasobów do wspólnego celu.
Siatka obliczeniowa jest podobna do grupa, ale każdy system (lub węzeł) w sieci ma własnego menedżera zasobów. W klastrze zasoby są zarządzane centralnie, zazwyczaj przez jeden system. Ponadto klastry są zwykle zlokalizowane w jednej przestrzeni fizycznej (takiej jak plik LAN), podczas gdy przetwarzanie sieciowe często obejmuje systemy w kilku różnych lokalizacjach (np WAN).
Aby systemy w sieci obliczeniowej współpracowały ze sobą, muszą być fizycznie połączone (za pośrednictwem sieci sieć albo Internet) i uruchomić oprogramowanie umożliwiające im komunikację. Oprogramowanie używane w obliczeniach gridowych nazywa się oprogramowanie pośrednie ponieważ tłumaczy informacje przekazywane z jednego systemu do drugiego na rozpoznawalny format. Pozwala to na przechowywanie lub przetwarzanie danych obliczonych przez jeden węzeł w sieci przez inny system w sieci.
Grid computing ma wiele różnych zastosowań naukowych. Na przykład służy do modelowania zmian w strukturach molekularnych, analizowania zachowania mózgu i obliczania złożonych modeli fizycznych. Służy również do wykonywania symulacji pogodowych i ekonomicznych. Niektóre firmy wykorzystują również obliczenia gridowe do przetwarzania danych wewnętrznych i świadczenia usług przez Internet. Chmura obliczeniowana przykład jest uważany za podzbiór przetwarzania sieciowego.