Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja klastra

Grupa

W informatyce klaster może odnosić się do dwóch różnych rzeczy: 1) grupy sektorów w urządzeniu pamięci masowej lub 2) grupy połączonych komputerów.

1) Grupa sektorów

A sektor to najmniejsza jednostka, do której można uzyskać dostęp na Urządzenie pamięci masowej jak HDD or SSD. Klaster lub jednostka alokacji to grupa sektorów, które stanowią najmniejszą jednostkę alokacji dysku dla pliku filet w ciągu System plików. Innymi słowy, rozmiar klastra systemu plików to najmniejsza ilość miejsca, jaką plik może zająć na komputerze.

Typowy rozmiar sektora to 512 bajtów. Typowy rozmiar klastra to 8 sektorów. Dlatego wiele systemów plików ma minimalny rozmiar klastra 4 kibibajtów (8 x 512 bajtów).

Większość plików wymaga dużej liczby klastrów, co oznacza, że ​​zawartość pliku jest rozmieszczona w wielu klastrach w napęd. Często data można zapisać w ciągłych blokach, dzięki czemu zawartość pliku jest przechowywana w jednej fizycznej lokalizacji. Jednak gdy dysk twardy zaczyna się zapełniać, może być za mało dostępnych ciągłych klastrów do zapisania dużych plików w jednym obszarze. Zamiast tego muszą być zapisane w wielu lokalizacjach na dysku. To się nazywa podział i może spowolnić prędkość odczytu i zapisu dysku twardego.

2) Grupa połączonych komputerów

Klaster może również odnosić się do grupy maszyn, które współpracują ze sobą i pełnią podobną funkcję. w odróżnieniu przetwarzanie sieciowe, klaster komputerowy jest kontrolowany przez pojedynczy plik oprogramowanie program zarządzający wszystkimi komputerami lub „węzły"w ramach klastra. Węzły pracują razem, aby wykonać jedno zadanie. Ten proces nazywa się„ obliczeniem równoległym ", ponieważ węzły wykonują operacje w tandemie.

Klastry komputerów mogą obejmować od dwóch do setek połączonych komputerów. Małe klastry są często używane do poprawiania wydajności usług internetowych i gier online poprzez równoległą obsługę wielu przychodzących żądań. Na przykład farma internetowa to typ klastra, który zapewnia niski czas oczekiwania dostęp do stron internetowych. Duże klastry mogą być używane do wykonywania obliczeń naukowych lub uruchamiania dużej liczby złożonych Algorytmy. Na przykład duży klaster może zostać użyty do zastosowania tekstur i efektów świetlnych do modeli 3D w każdej klatce filmu animowanego.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję klastra. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Cluster i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję klastra za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.