Wypalanie ekranu
Wypalenie ekranu lub „wypalenie ekranu” to szczątkowy obraz pozostawiony na ekranie po długim wyświetlaniu tego samego obrazu. Jest to wyblakła wersja obrazu lub „widmowego obrazu”, który obejmuje część lub całość ekranu.
Wypalenie ekranu jest zwykle spowodowane wideo lub grafika z treściami, które nie są przenoszone ani zmieniane przez dłuższy czas. Przykłady obejmują Pasek menu na komputerze Mac lub pasek zadań na komputerze z systemem Windows. W telewizorze może to być logo konkretnego kanału lub panel informacyjny gry wideo. Na smartphone, może to być pasek stanu u góry ekranu. Jeśli na pewno pikseli konsekwentnie wyświetlają ten sam obraz, podczas gdy inne piksele wyświetlają zmieniającą się grafikę, niezmienne piksele mogą pozostawić obraz widmo.
Wypalenie ekranu wpływa na kilka typów ekranów, w tym CRT, wyświetlacze plazmowe i OLED ekrany. W starszych wyświetlaczach, takich jak monitory CRT, pozostawienie pojedynczego obrazu wyświetlanego przez długi czas może fizycznie uszkodzić ekran. Ten typ wypalenia może spowodować powstanie ciemnych plam, które byłyby zauważalne nawet po wyłączeniu wyświetlacza. W nowoczesnych wyświetlaczach wypalenie ekranu występuje zwykle, gdy elektronika wytwarzająca światło traci swoją jasność. Gdy określone piksele wyświetlają pojedynczy obraz przez długi czas, mogą stracić swój czerwony, zielony lub niebieski (RGB) jasność w stosunku do innych pikseli. Może to spowodować powstanie obrazu-ducha, który jest odwrotnością obrazu, który był stale wyświetlany.
Wypalenie ekranu jest rzadkie w przypadku LCD panele, ponieważ ciekłe kryształy są mniej podatne na wypalenie. Z drugiej strony wyświetlacze OLED są podatne na wypalenie ekranu od indywidualnego diody LED mogą stracić swoją luminancję w porównaniu z innymi diodami LED, jeśli są nadużywane. Może się tak zdarzyć, gdy niektóre piksele wyświetlają ten sam kolor przez długi czas.
Jak uniknąć wypalenia ekranu
Wypalenie ekranu występuje rzadko na nowoczesnych wyświetlaczach przy normalnym użytkowaniu. Aby nastąpiło zauważalne wypalenie ekranu, musiałbyś uruchamiać ten sam program lub oglądać ten sam kanał codziennie przez kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli jednak stale grasz w tę samą grę wideo lub oglądasz ten sam kanał, z czasem może dojść do wypalenia ekranu. Możesz ograniczyć, a nawet uniknąć wypalania ekranu, zmieniając zawartość, którą oglądasz na ekranie. Powinieneś także wyłączać wyświetlacz, gdy go nie używasz. Wreszcie, rozsądnie jest włączyć tryb uśpienia lub wygaszacz ekranu, który uruchamia się automatycznie, gdy ekran nie zmienia się przez jakiś czas.