Własność intelektualna
Własność intelektualna odnosi się do własności dóbr niematerialnych i niefizycznych. Obejmuje to pomysły, nazwy, projekty, symbole, dzieła sztuki, pisma i inne dzieła. Odnosi się również do cyfrowy multimedia, takie jak pliki audio i wideo, które można pobrać online.
Ponieważ własność intelektualna jest niematerialna, jest trudniejsza do ochrony niż inne rodzaje własności. Na przykład dobra materialne, takie jak samochód, mogą zostać odzyskane lub wymienione w przypadku kradzieży. Jednak w przypadku kradzieży własności intelektualnej jej odzyskanie może być trudne. Załóżmy na przykład, że osoba wpada na świetny pomysł na nowy wynalazek. Jeśli ktoś inny ukradnie pomysł, potencjalny zysk z wynalazku może również zostać odebrany. Podobnie, jeśli cyfrowe nagranie nowego utworu „wycieknie” na Internettysiące ludzi może go pobrać i rozpowszechniać wśród innych. W takim przypadku potencjał zysku ze sprzedaży muzyki może zostać znacznie zmniejszony.
Ze względu na konsekwencje finansowe, własność intelektualną jest często używany jako termin prawny do ochrony praw twórców i wynalazców. Staje się również coraz ważniejsze dla firm zajmujących się produkcją mediów, które muszą chronić dystrybucję swoich materiałów cyfrowych głoska bezdźwięczna. Definiując i ustanawiając prawa własności intelektualnej, innowatorzy i twórcy mogą uzyskać ochronę prawną swoich pomysłów i dzieł. Można tego dokonać poprzez ochronę praw autorskich utworów pisemnych, ubieganie się o patenty na wynalazki oraz znakowanie marek, nazw i logo. Oczywiście im szybciej te kroki prawne zostaną podjęte, tym lepiej. W końcu znacznie łatwiej jest zabezpieczyć pomysł, zanim zostanie skradziony, niż gdy ktoś go weźmie!