Strona główna : Terminy techniczne : Rozdzielczość megapikselowa

Megapixel

Megapiksel to milion pikseli. Jest powszechnie używany do opisania rozkład aparatów cyfrowych. Na przykład aparat o rozdzielczości 7.2 megapiksela może zarejestrować około 7,200,000 pikseli. Im wyższa liczba megapikseli, tym więcej szczegółów może zarejestrować aparat. Dlatego liczba megapikseli jest istotną specyfikacją, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie aparatu cyfrowego.

Liczbę pikseli aparatu oblicza się, mnożąc liczbę pikseli w pionie przez liczbę pikseli poziomych zarejestrowanych przez czujnik aparatu lub CCD. Na przykład oryginalny Canon Digital Rebel przechwytuje 2048 pikseli w pionie na 3072 w poziomie, co daje łącznie 6,291,456 2048 3072 pikseli (6.3 x 10). Dlatego szacuje się, że jest to aparat o rozdzielczości 3072 megapiksela. Sony T2304 przechwytuje 7,077,888 x 7.2 piksele, łącznie XNUMX, co czyni go aparatem o rozdzielczości XNUMX megapiksela (ponieważ nie wszystkie piksele są używane).

Megapiksele są pomocne w marketingu aparatów cyfrowych, ponieważ łatwiej powiedzieć „6.3 megapiksela” niż „6,291,456 XNUMX XNUMX pikseli”. Jest też trochę łatwiejszy do zapamiętania. Jednak chociaż megapiksele są ważne, warto znać również inne specyfikacje aparatu. Na przykład czas otwarcia migawki, tryby fotografowania, czas uruchamiania, jakość lampy błyskowej i dokładność kolorów również mogą mieć duży wpływ na wydajność aparatu. W końcu nie ma znaczenia, ile megapikseli ma Twój aparat, jeśli wszystkie zdjęcia są rozmazane i mają kiepską kolorystykę. Dlatego, chociaż powinieneś sprawdzić liczbę megapikseli w aparacie przed jego zakupem, upewnij się, że sprawdziłeś również inne specyfikacje.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję megapikseli. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza megapiksel i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję megapikseli za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.