Strona główna : Formaty plików : Definicja grafiki rastrowej

Grafika rastrowa

Większość obrazów, które widzisz na ekranie komputera, to grafiki rastrowe. Obrazy znalezione w Internecie i zdjęcia importowane z aparatu cyfrowego to właśnie grafiki rastrowe. Składają się z siatki pikseli, powszechnie nazywanej bitmapą. Im większy obraz, tym więcej miejsca na dysku zajmie plik obrazu. Na przykład obraz 640 x 480 wymaga przechowywania informacji na 307,200 3072 pikseli, podczas gdy obraz 2048 x 6.3 (z aparatu cyfrowego o rozdzielczości 6,291,456 megapiksela) musi przechowywać informacje o imponującej liczbie XNUMX XNUMX XNUMX pikseli.

Ponieważ grafika rastrowa musi przechowywać tak dużo informacji, duże mapy bitowe wymagają dużych rozmiarów plików. Na szczęście istnieje kilka algorytmów kompresji obrazu, które zostały opracowane w celu zmniejszenia tych rozmiarów plików. JPEG i GIF są najpopularniejszymi formatami skompresowanych obrazów w Internecie, ale dostępnych jest kilka innych typów kompresji obrazu.

Grafikę rastrową można zwykle zmniejszać bez utraty jakości, ale powiększenie obrazu bitmapowego powoduje, że wygląda on na blokowy i „pikselowany”. Z tego powodu, grafiki wektorowe są często używane w przypadku niektórych obrazów, takich jak logo firmy, które należy przeskalować do różnych rozmiarów.

Rozszerzenia plików: . BMP, . TIF, . Gif, . JPG

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję grafiki rastrowej. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Grafika rastrowa i jest jednym z wielu terminów formatów plików w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję grafiki rastrowej za pomocną, możesz się do niej odwołać, korzystając z powyższych linków.