Strona główna : Formaty plików : Definicja JPEG

JPEG

Oznacza „Joint Photographic Experts Group”. JPEG to popularny obraz format pliku. Jest powszechnie używany przez aparaty cyfrowe do przechowywania zdjęć, ponieważ obsługuje 224 lub 16,777,216 XNUMX XNUMX kolorów. Format obsługuje również różne poziomy kompresja, co czyni go idealnym do grafiki internetowej.

16 milionów możliwych kolorów obrazu JPEG jest tworzonych przy użyciu 8 bitów dla każdego koloru (czerwonego, zielonego i niebieskiego) w RGB przestrzeń kolorów. Zapewnia to 28 lub 256 wartości dla każdego z trzech kolorów, co razem daje 256 x 256 x 256 lub 16,777,216 0 255 kolorów. Trzy wartości XNUMX dają czystą czerń, a trzy wartości XNUMX dają czystą biel.

Kompresja JPEG algorytm może zmniejszyć rozmiar pliku mapy bitowej (BMP) obraz dziesięciokrotnie, prawie bez pogorszenia jakości. Mimo to algorytm kompresji jest stratny, co oznacza, że ​​podczas procesu kompresji następuje utrata jakości obrazu. Z tego powodu profesjonalni fotografowie cyfrowi często decydują się na robienie zdjęć w formacie format surowy dzięki czemu mogą edytować swoje zdjęcia w najwyższej możliwej jakości. Zwykle eksportują obrazy jako JPEG (. JPG) obrazy, gdy są udostępniane lub publikowane w sieci.

Oprócz danych obrazu pliki JPEG mogą również zawierać pliki metadanych który opisuje zawartość pliku. Obejmuje to wymiary obrazu, przestrzeń kolorów i informacje o profilu kolorów, a także EXIF dane. Dane EXIF ​​są często „stemplowane” na obrazie przez aparat cyfrowy i mogą obejmować ustawienie przysłony, czas otwarcia migawki, ogniskową, włączanie / wyłączanie lampy błyskowej, liczbę ISO i dziesiątki innych wartości.

Wady formatu JPEG

Chociaż format JPEG doskonale nadaje się do przechowywania zdjęć cyfrowych, ma pewne wady. Na przykład kompresja stratna może spowodować problem zwany „artefaktami”, w wyniku którego części obrazu stają się zauważalnie blokowe. Dzieje się tak zwykle, gdy do zapisania obrazu używane jest wysokie ustawienie kompresji. Do zapisywania małych obrazów i obrazów z dużą ilością tekstu, rozszerzenie GIF format jest często lepszą alternatywą. Obrazy JPEG również nie obsługują przezroczystości. Dlatego format JPEG jest kiepskim wyborem do zapisywania nieprostokątnych obrazów, zwłaszcza jeśli zostaną one opublikowane na stronach internetowych z różnymi kolorami tła. Plik PNG format, który obsługuje przezroczyste pikseli jest bardziej idealna dla tego typu obrazów.

UWAGA: Joint Photographic Experts Group, od którego pochodzi nazwa formatu JPEG, opublikowała pierwszą specyfikację JPEG w 1992 roku. Od tego czasu organizacja opracowała kilka odmian tego formatu, w tym JPEG 2000 i JPEG XR. Jednak najpopularniejszy pozostaje standardowy format JPEG.

Rozszerzenia plików: . JPG, .JPEG, .JFIF, .JPX, .JP2

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję formatu JPEG. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza JPEG i jest jednym z wielu terminów formatów plików w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję JPEG za pomocną, możesz się do niej odwołać, korzystając z powyższych linków cytowania.