Podkatalog
Komputery przechowują dane w serii plików katalogi. Każdy katalog lub falcówka, może zawierać pliki lub inne katalogi. Jeśli katalog znajduje się w innym katalogu, nazywany jest podkatalogiem (lub podfolderem) tego folderu. Podkatalogi mogą odnosić się do folderów znajdujących się bezpośrednio w folderze, a także folderów przechowywanych w innych folderach w folderze. Na przykład główny katalog pliku System plików jest katalog główny. Dlatego wszystkie inne foldery są podkatalogami folderu głównego.
Zawartość twojego komputera system operacyjny są zorganizowane za pomocą podkatalogów. W końcu możesz sobie wyobrazić, jak trudno byłoby znaleźć dokumenty na komputerze, gdyby wszystkie były przechowywane w jednym folderze. Korzystając z podkatalogów, użytkownicy mogą nawigować po folderach w logicznej hierarchii.
Na przykład w systemie Windows dysk C: zawiera podkatalog „Documents and Settings”. W tym katalogu znajdują się podkatalogi dla każdego użytkownika komputera. W folderze każdego użytkownika znajdują się inne podkatalogi, w tym „Pulpit”, „Moje dokumenty” i „Menu Start”. W systemie Mac OS X plik main dysk twardy zawiera folder „Użytkownicy”. Ten katalog zawiera listę wszystkich folderów domowych użytkowników. W folderze domowym każdego użytkownika znajduje się kilka innych podkatalogów, takich jak „Dokumenty”, „Filmy” i „Muzyka”.
Użytkownicy systemów Windows i Mac mogą tworzyć podkatalogi, aby dalej organizować dane w tych predefiniowanych folderach. Może to być przydatne podczas kategoryzowania danych w pliku dysk twardy. Na przykład, jeśli przechowujesz wszystkie swoje zdjęcia cyfrowe w folderze „Obrazy”, możesz utworzyć podkatalogi nazwane według daty, na przykład „2009-06-01”, „2009-07-04”, „2009-08- 15, "itp. Można również tworzyć podkatalogi w oparciu o źródło każdego obrazu, takie jak„ Zdjęcia cyfrowe ”,„ Zrzuty ekranu ”i„ Obrazy zeskanowane ”. Niezależnie od wybranych nazw folderów tworzenie podkatalogów może zaoszczędzić dużo czasu podczas przeglądania plików w przyszłości.