Telehealth
Telezdrowie to ogólny termin obejmujący usługi zdrowotne świadczone przy użyciu telekomunikacja technologie. Obejmuje wszystko, od elektronicznego dostarczania informacji o stanie zdrowia pacjenta i recept po zdalne interakcje między pacjentami i lekarzami w różnych lokalizacjach.
Telezdrowie istnieje od dziesięcioleci, począwszy od wynalezienia telefonu pod koniec XIX wieku. Najpierw umożliwił lekarzom i pielęgniarkom komunikację na duże odległości i przekazywanie informacji medycznych swoim pacjentom przez telefon. Telefon znacznie poprawił opiekę medyczną, ponieważ pacjenci nie byli już ograniczeni wiedzą lekarzy w ich okolicy.
Wraz z postępem technologii rozwija się telezdrowie. Na przykład faks umożliwiał przesyłanie informacji medycznych między szpitalami w ciągu kilku minut zamiast dni. Pagery pomogły powiadomić lekarzy i chirurgów w nagłych sytuacjach. Nowoczesne technologie, takie jak smartfony oraz Internet umożliwiają lekarzom i pacjentom dostęp do informacji o stanie zdrowia w dowolnym miejscu i czasie. Aktywne usługi takie jak MyChart i AthenaNet zapewniają pacjentom bezpośredni dostęp do ich własnej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań, skanów i leków.
Zdalna opieka zdrowotna
Chociaż telezdrowie obejmuje wiele rodzajów usług medycznych, często jest używane do opisu zdalnej opieki zdrowotnej. Na przykład lekarz telezdrowia może zdalnie „odwiedzać” pacjentów, korzystając z technologii wideokonferencji. Pacjenci mogą umawiać się na wizyty zdalne, a lekarz może ocenić ich stan na podstawie obrazu wideo. Bardziej zaawansowany rodzaj telezdrowia, zwany telechirurgią, umożliwia lekarzom wykonywanie operacji na odległość za pomocą specjalistycznego systemu robotycznego.