Strona główna : Warunki internetowe : Definicja VoIP

VoIP

Oznacza „Voice Over Internet Protocol” i często jest wymawiane jako „voip”. VoIP to w zasadzie połączenie telefoniczne przez Internet. Dane są wysyłane cyfrowoprzy użyciu protokołu internetowego (IP) zamiast analogowych linii telefonicznych. Dzięki temu ludzie mogą rozmawiać ze sobą na duże odległości i na całym świecie bez konieczności płacenia za połączenia międzymiastowe lub międzynarodowe.

Aby korzystać z VoIP, potrzebujesz komputera, połączenia z Internetem i oprogramowania VoIP. Potrzebny jest również mikrofon, adapter telefonu analogowego lub telefon VoIP. Wiele programów VoIP umożliwia korzystanie z podstawowej konfiguracji mikrofonu i głośników. Inne wymagają telefonów VoIP, które są jak zwykłe słuchawki telefoniczne, ale zazwyczaj łączą się z komputerem przez USB. Adaptery do telefonów analogowych umożliwiają używanie zwykłych telefonów z komputerem. Telefony IP to kolejna opcja, która łączy się bezpośrednio z Router przez Ethernet lub bezprzewodowo. Telefony te mają wbudowane całe oprogramowanie niezbędne do obsługi VoIP i dlatego nie wymagają komputera.

Największym dostawcą usług VoIP jest Vonage, ale istnieje kilka innych firm, które oferują podobne usługi. Podczas gdy Vonage pobiera miesięczną opłatę za usługę, programy takie jak Skype i PeerMe pozwalają użytkownikom łączyć się ze sobą i rozmawiać za darmo. Jednak te bezpłatne usługi mogą oferować mniej połączeń, niższą jakość dźwięku i mogą być mniej niezawodne niż płatne usługi, takie jak Vonage.

VoIP jest również nazywany telefonią IP, telefonią internetową i telefonem cyfrowym.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję VoIP. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza VoIP i jest jednym z wielu terminów internetowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były poprawne technicznie, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję VoIP za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.