Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja pamięci ulotnej

Ulotna pamięć

Pamięć ulotna jest pamięć który wymaga prądu elektrycznego do utrzymania data. Po wyłączeniu zasilania wszystkie dane są usuwane. Często przeciwstawia się pamięć ulotną pamięć nieulotnaktóry nie wymaga zasilania do utrzymania stanu przechowywania danych.

Najpopularniejszym typem pamięci ulotnej jest pamięć o dostępie swobodnym lub RAM. Komputery i inne urządzenia elektroniczne używają pamięci RAM do szybkiego dostępu do danych. Szybkość odczytu / zapisu pamięci RAM jest zwykle kilka razy większa niż w przypadku urządzenia pamięci masowej, takiego jak dysk twardy or SSD. Kiedy komputer buty się, ładuje system operacyjny do pamięci RAM. Podobnie, gdy otwierasz plik aplikacja na komputerze lub urządzeniu mobilnym jest ładowany do pamięci RAM. Ładowanie systemu operacyjnego i aktywnych aplikacji do pamięci RAM pozwala im działać znacznie szybciej.

Ponieważ pamięć RAM jest pamięcią ulotną, wszystkie dane przechowywane w pamięci RAM są tracone po wyłączeniu lub ponownym uruchomieniu urządzenia hosta. System operacyjny należy ponownie załadować do pamięci RAM po włączeniu urządzenia. Chociaż wymaga to dodatkowego czasu przetwarzania podczas uruchamiania, „reset” zapewniany przez pamięć nieulotną jest skutecznym sposobem na usunięcie utrzymujących się problemów, które mogą wystąpić podczas pracy komputera. Dlatego ponowne uruchomienie komputera lub urządzenia elektronicznego jest skutecznym sposobem rozwiązania typowych problemów.

Systemowa pamięć RAM jest najpowszechniejszym typem pamięci ulotnej, ale istnieje kilka innych typów. Poniżej znajduje się kilka przykładów pamięci ulotnej:

  1. Systemowa pamięć RAM (DRAM)
  2. Video RAM (VRAM)
  3. Procesor L1 i L2 Pamięć podręczna
  4. Pamięć podręczna dysku twardego i SSD

UWAGA: „Ulotny” aspekt terminu „pamięć ulotna” odnosi się do sposobu utraty danych po wyłączeniu zasilania. Nie dotyczy napięcia wymaganego do utrzymania danych.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję pamięci ulotnej. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza pamięć ulotna i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję pamięci ulotnej za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.