Klawiatura Dvoraka
Klawiatura Dvoraka to klawiatura układ nazwany na cześć jego projektanta, dr Augusta Dvoraka. Zaprojektował klawiaturę jako alternatywę dla standardu QWERTY układ klawiatury w celu ulepszenia pisania ergonomia.
Dvorak opracował nowy układ klawiatury po przestudiowaniu typowych wzorców pisania. Określił układ QWERTY, który został zaprojektowany dla operatorów telegrafów i wczesnych maszyn do pisania, był nieefektywny. Wymagało to niezręcznych ruchów, niewystarczająco korzystało z wiersza głównego (ASDF) i wymagało wpisania wielu wspólnych wzorców klawiszy jedną ręką.
Aby poprawić wydajność pisania, Dvorak zaprojektował układ klawiatury tak, aby naprzemiennie wciskać klawisze lewą i prawą ręką. W pierwszym rzędzie umieścił również najczęściej używane litery. Na przykład, ponieważ prawie wszystkie słowa mają samogłoski, pierwszy rząd na klawiaturze Dvoraka zaczyna się od liter AOEUI. Klucze samogłosek są umieszczone obok siebie, ponieważ samogłoski często występują naprzemiennie ze spółgłoskami.
Dvorak opatentował swój układ klawiatury w 1936 r., Twierdząc, że układ zapewnia szybsze pisanie, większą dokładność i mniejsze zmęczenie niż klawiatura QWERTY. Pomimo tych zalet, klawiatura Dvoraka nigdy nie osiągnęła popularności układu QWERTY. Większość ludzi nadal uczy się pisać na klawiaturze QWERTY i po prostu nie chce na nowo uczyć się nowego układu klawiatury. Dlatego prawie wszyscy komputery stacjonarne i laptopy sprzedawane w krajach zachodnich są dostarczane z klawiaturami QWERTY.
UWAGA: Oryginalna wersja klawiatury Dvoraka jest również znana jako Uproszczona klawiatura Dvoraka (DSK). W 1982 roku ANSI ustandaryzował niewielką odmianę układu klawiatury Dvoraka, zwaną amerykańską uproszczoną klawiaturą (ASK).