wykonanie
Renderowanie to proces generowania finału cyfrowy produkt z określonego typu wkład. Termin zwykle odnosi się do grafiki i wideo, ale może również odnosić się do dźwięku.
1. Grafika
Grafika 3D jest renderowana z podstawowych trójwymiarowych modeli zwanych wireframe'ami. Model szkieletowy definiuje kształt modelu, ale nic więcej. Proces renderowania dodaje do modelu powierzchnie, tekstury i oświetlenie, nadając mu realistyczny wygląd. Na przykład rysunek 3D aplikacja lub CHAM program może umożliwiać dodawanie różnych kolorów, tekstur i źródeł światła do modelu 3D. Proces renderowania stosuje te ustawienia do obiektu.
Dzięki sile nowoczesności GPU, Renderowanie obrazu 3D jest często wykonywane w formacie w czasie rzeczywistym. Jednak w przypadku modeli o wysokiej rozdzielczości powierzchnie i efekty świetlne mogą wymagać renderowania za pomocą specjalnego polecenia „Renderuj”. Na przykład program CAD może wyświetlać modele o niskiej rozdzielczości podczas edycji sceny, ale zapewnia opcję renderowania szczegółowego modelu, który można eksport.
2. Wideo
Animacje 3D i inne rodzaje filmów, które zawierają CGI często trzeba renderować przed obejrzeniem produktu końcowego. Obejmuje to renderowanie zarówno modeli 3D, jak i efektów wideo, takich jak filtry i przejścia. Klipy wideo zazwyczaj zawierają od 24 do 60 klatek na sekundę (fps) i każdy rama muszą być renderowane przed lub w trakcie procesu eksportu. Renderowanie filmów lub filmów o wysokiej rozdzielczości może zająć kilka minut lub nawet kilka godzin. Czas renderowania zależy od kilku czynników, w tym od rozkład, liczba klatek na sekundę, długość wideo i moc przetwarzania.
Podczas gdy klipy wideo często wymagają wstępnego renderowania, nowoczesne układy GPU są w stanie renderować wiele rodzajów grafiki 3D w czasie rzeczywistym. Na przykład komputery często renderują grafikę gier wideo w wysokiej rozdzielczości z szybkością ponad 60 kl./s. W zależności od mocy grafiki liczba klatek na sekundę w grze może być większa lub wolniejsza. Jeśli GPU nie może renderować co najmniej 30 klatek na sekundę, gra może się zacinać.
3. audio
Podobnie jak efekty wideo, można również renderować efekty dźwiękowe. Na przykład plik DAW aplikacja może zawierać efekty takie jak pogłos, chorus i auto-tune. Plik CPU może być w stanie renderować te efekty w czasie rzeczywistym, ale jeśli zbyt wiele ścieżek z wieloma efektami jest odtwarzanych jednocześnie, komputer może nie być w stanie renderować efektów w czasie rzeczywistym. W takim przypadku efekty można wstępnie renderować lub zastosować do oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Wszystkie efekty są renderowane po wyeksportowaniu ostatecznego miksu lub „odbił się”jako plik audio.