kodowanie
Kodowanie to proces konwersji data z jednej formy do drugiej. Chociaż „kodowanie” może być używane jako czasownik, często jest używane jako rzeczownik i odnosi się do określonego typu zakodowanych danych. Istnieje kilka typów kodowania, w tym kodowanie obrazu, kodowanie audio i wideo oraz kodowanie znaków.
Pliki multimedialne są często kodowane w celu zaoszczędzenia miejsca na dysku. Dzięki kodowaniu cyfrowych plików audio, wideo i obrazów można je zapisać w wydajniejszym, skompresowanym formacie. Zakodowane pliki multimedialne mają zazwyczaj podobną jakość do ich oryginalnych nieskompresowanych odpowiedników, ale mają znacznie mniejsze rozmiary plików. Na przykład WAVE (.WAV) plik audio konwertowany do formatu MP3 (.MP3) może mieć 1/10 rozmiaru oryginalnego pliku WAVE. Podobnie, MPEG (.MPG) skompresowany plik wideo może wymagać tylko ułamka miejsca na dysku jako oryginalny cyfrowy plik wideo (.DV) plik.
Kodowanie znaków to inny typ kodowania, który koduje znaków as bajtów. Ponieważ komputery rozpoznają tylko pliki dwójkowy dane, tekst musi być przedstawiony w postaci binarnej. Osiąga się to poprzez konwersję każdego znaku (który zawiera litery, cyfry, symbole i spacje) na kod binarny. Typowe typy kodowania tekstu obejmują ASCII i Unicode.
Za każdym razem, gdy dane są kodowane, mogą być odczytane tylko przez program obsługujący prawidłowy typ kodowania. W przypadku plików audio i wideo często jest to realizowane przez rozszerzenie kodek, który dekoduje dane w formacie w czasie rzeczywistym. Większość edytorów tekstu obsługuje wiele typów kodowania tekstu, więc rzadko można znaleźć plik tekstowy, który nie otwiera się w standardowym edytorze tekstu. Jeśli jednak edytor tekstu nie obsługuje kodowania używanego w dokumencie tekstowym, niektóre lub wszystkie znaki mogą pojawiać się jako dziwne symbole, a nie jako zamierzony tekst.