Strona główna : Bity i bajty : Definicja bajtu

Bajt

Bajt to jednostka miary danych, która zawiera osiem Bitylub ciąg ośmiu zer i jedynek. Pojedynczy bajt może reprezentować 28 lub 256 różnych wartości.

Bajt został pierwotnie utworzony do przechowywania pojedynczego pliku charakter, ponieważ 256 wartości jest wystarczające, aby przedstawić wszystkie małe i duże litery, cyfry i symbole w językach zachodnich. Jednak ponieważ niektóre języki mają więcej niż 256 znaków, modern kodowanie znaków standardy, takie jak UTF-16użyj dwóch bajtów lub 16 bitów dla każdego znaku. Za pomocą dwóch bajtów można przedstawić 216 lub 65,536 XNUMX wartości.

Chociaż bajt był pierwotnie zaprojektowany do przechowywania danych znakowych, stał się podstawową jednostką miary do przechowywania danych. Na przykład plik kilobajt zawiera 1,000 bajtów. ZA megabajt zawiera 1,000 x 1,000 lub 1,000,000 bajtów.

Mały zwykły tekst plik może zawierać tylko kilka bajtów danych. Jednakże wiele systemy plików mieć minimum grupa rozmiar 4 kilobajty, czyli każdy filet wymaga co najmniej 4 KB miejsca na dysku. Dlatego bajty są częściej używane do pomiaru określonych danych w pliku niż same pliki. Duże rozmiary plików mogą być mierzone w megabajtach, podczas gdy pojemność przechowywania danych jest często mierzona w gigabajty or terabajty.

UWAGA:jeden kibibajt zawiera 1,024 bajty. Jeden mebibajt zawiera 1,024 x 1,024 lub 1,048,576 bajtów.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję bajtu. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Byte i jest jednym z wielu terminów komputerowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję bajtu za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.